1. Anasayfa
 2. Otomobil Arızaları

Oksijen Sensörü Nedir? Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? - 2023

Oksijen Sensörü otomobilin "Ciğeridir" İçeriye alınan hava oranını dierkt olarak etkiler. Az ya da eksik giren hava, çok sayıda arızaya neden olur. Bu nedenle de bu önemli parçaların arıza belirtileri nelerdir? İptal edilmeli mi, temizliği nasıl yapılır? Hepsini geniş bir şekilde ele aldık.

Oksijen Sensörü Nedir? Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? – 2024
Oksijen sensörü temizleme | Oksijen sensörü nedir | Oksijen sensörü ne işe yarar
0

Oksijen Sensörü Nedir? Üretici firmalar, araçların yenilenen her modelde motorun daha iyi çalışması için daha fazla oksijen sensörü ekliyor. Bazı yüksek performanslı motorlarda, her bir katalitik konvertörün arkasında olduğu gibi, her silindir için bir oksijen sensörü bulunur. Otomobilin “Ciğeri” diyebileceğimiz Oksijen sensörü arızasında oldukça ciddi sorunlarla karşı karşılaşabilirsiniz. Arıza ve çözüm yöntemlerine değinmeden hemen önce oksijen sensörü ne işe yarar, ondan bahsedelim.

Oksijen Sensörü Nedir?

Oksijen sensörü nedir
Oksijen sensörü nedir

Oksijen Sensörü Nedir? Oksijen sensörleri, katalitik konvertörün önünde veya arkasında egzoz borusuna bağlanır (vidalanır). Ön (yukarı akış) sensörler, egzoz sistemindeki oksijen miktarını ölçer. Ön oksijen sensörlerinin amacı, gazlar yanma odasından çıkarken, gazların ne kadar zengin veya fakir olduğunu ölçmektir. Egzoz gazının fakir (yüksek oksijen içeriği) veya zengin (düşük oksijen içeriği) olmasına bağlı olarak, ne zaman değişip değişmeyeceği belirlenir. Arka (aşağı akış) sensörler, katalitik konvertörün arkasında bulunur. Arka oksijen sensörlerinin amacı, katalitik konvertörden çıkan egzoz gazlarının oksijen içeriğini izlemektir.

Oksijen sensörlerinden biri veya birkaçı arızalıysa, aracınız emisyon testini geçemeyebilir. Arabanızı oksijen sensörü arızalı bir şekilde sürerseniz, katalitik konvertöre zarar verebilirsiniz.

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar?Aracınızda birden fazla oksijen sensörü vardır ve bunların tümü aracın optimum şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ön sensörler, gaz odasından çıkan gazların ne kadar zengin veya fakir olduğunu ölçmek için egzoz akışında ne kadar oksijen olduğunu ölçer. Arka sensörler, katalitik konvertörden çıktıklarında gazların oksijen içeriğini ölçer. Oksijen sensörleri daha sonra bu bilgiyi aracınızın elektronik kontrol ünitesine (ECU)  iletir, böylece gerektiği oranda oksijen girişi sağlanır. Arabalar en iyi şekilde çalışmak için ideal bir yakıt-hava oranına bağlı olduğundan, motor performansı için oksijen sensörleri hayati bir öneme sahip. Oksijen sensörleriniz arızalı olduğunda motor performansınız düşecek, yakıt tüketiminiz de yükselecektir. Peki, çok önemli olan bu parçaların arızalarını nasıl anlayabiliriz?

Oksijen Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Oksijen Sensörünü Arıza Belirtileri Nelerdir? Oksijen Sensörünü Arızanı, hem aracın tepki ve uyarılarından hem de sürüş deneyiminden rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Belirtilerinin en yaygın olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Motor arıza lambasını yakar
 • Motor performansında düşme gözlemlersiniz
 • Egzoz emisyon pulunu alamazsınız
 • Motorun rölantide çalışırken düzensiz sesler gelir, hatta stop edebilir.
 • Yakıt tüketim değerleriniz standartlarının çok daha üstüne çıkar

Oksijen Sensörü Arızası Neden Olur?

Oksijen sensörleri Arızası Neden Olur? Her ne kadar çok sağlam bir yapıya sahip olsa da özellikle yanan ve biriken kurumun etkisiyle, oksijen sensörülerinde arıza gözlemleyebiliyoruz. Sensörün uç kısmında biriken egzoz kurumları, voltaj üretebilme kabiliyetine neden olup sensörün performansında düşüşe neden oluyor. Ayrıca, otomobil dışında bir de dış etmenler var. Su, yola atılıp araca sıçrayan tuzlar ve yağ gibi çevre faktörleri de oksijen sensörü arızasına neden olabiliyor. Kötü ya da yanlış yakıt kullanımı, otomobillerin periyodik bakımlarının zamanında yapılmaması da bu arızanın yapmasına neden olan etmenlerdir.

Bazı otomobil kullanıcıları, arızalanan sensörleri değiştirmek yerine iptal etme yöntemini tercih edebiliyor. Çünkü çalışmayan bir sensör belirtilerin sürekli hale geleceği anlamına geliyor. Fakat bu yöntem gerek otomobilin sağlıklı bir şekilde çalışması gerekse de çevre faktörleri gözetildiğinde kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir uygulama. Otomobil parçaları birbiriyle bağlantılı komplikle bir sistemdir. Puzzle’dan bir parça çıkartmanız, sistemin diğer yapılarına da zarar verebilir. Eğer illa “iptal ettireceğim” diyenlerdeniz, en kötü ihtimal temizleme yöntemini düşünebilirsiniz.

Oksijen Sensörü Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Oksijen sensörü nasıl temizlenir
Oksijen sensörü nasıl temizlenir

Oksijen Sensörü Temizleme işlemi oldukça kolay. İşin zor kısmı onu bulunduğu yerden sökebilmek. Çünkü oldukça sıcak egzozun üzerinde yer aldığı için, söküm işlemine başlayabilmek için pürmüz yâda şaloma ile ısıtıp, ondan sona sökmeniz gerekiyor. Eğer imkânlarınız dâhilinde “Sökmeyi başardım” diyorsanız, balata spreyi işinizi görecektir. Temin ettiğiniz balata spreyini oksijen sensörünün uç kısmındaki metal bölüme sıkın ve tekrar takın. Tüm sorunların ortadan kalkacağını göreceksiniz. Bu benim içime sinmez, değiştirmek istiyorum diyorsanız en doğru kararı verdiniz demektir.

Oksijen Sensörü Nasıl Değiştirilir?

Oksijen Sensörü Nasıl Değiştirilir? Birçok oksijen sensörü, sızan yağ veya soğutma sıvısı nedeniyle hasar görür. Eğer bundan kaynaklı bir arızaysa, öncelikle bu sorunu giderin ki değiştirdiğiniz parçada da benzer durumlarla karşı karşıya kalmayın. Aksi takdirde yedek oksijen sensörü de hasar görecektir.

Oksijen sensörü değişimi şu şekilde yapılır,

 • Egzoz sisteminde vakum sızıntısı ve delik olup olmadığını kontrol edin.
 • Kötüyse oksijen sensörünü çıkarın ve değiştirin.
 • Elektrik bağlantılarını kontrol edin.
 • Oksijen sensörlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Teşhis kodlarını temizleyin.
 • Test sürüşü yapın.

Sonuç

Oksijen sensörü otomobil için oldukça önemli. Motor kontrol lambası yanıyorsa, aracı muayene ettirmeden çok uzun süre kullanmayınız. Motoru kontrol edin, ışığı yanıp sönüyorsa, masraflı onarımlardan kaçınmak için kenara çekin ve motoru durdurun. Değişim aşamasından sonra mutlaka tamirciden vakum hortumlarını ve egzoz sistemindeki sızıntıları kontrol etmesini isteyin. Vakum hortumu veya egzoz sistemi sızdırıyorsa, yeni taktığınız oksijen sensörü de arıza gösterecektir. Bu yüzden yalnızca oksijen sensörünün değiştirilmesi sorunu çözmeyebilir.

Oksijen Sensörü nedir? Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar ve Oksijen sensörü arıza belirtilerir konusunda tüm detaylara değindik. Aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerrinizi bizlere YORUMLAR bölümünden aktarırsanız yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili