1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri

Türkiye’de En Çok Satışa Konan 2. El Arabalar

En çok satışa konan 2. el arabalara dair veriler açıklandı! Detaylar haberimizde...

Türkiye’de En Çok Satışa Konan 2. El Arabalar
Türkiye'de En Çok Satışa Konan 2. El Arabalar
0

Türkiye’de en çok satışa konan 2. el arabalar açıklandı. Açıklanan verilere bakılacak olursa ikinci elde temiz ve uygun fiyatlı araba bulmak pek de kolay değil gibi görünüyor.

Ülkemizde en popüler araç alım-satım platformlarından biri olarak nitelendirilen arabam.com, 2023 yılının Ocak ayına dair ikinci el otomobil pazar verilerini yayınladı. Açıklanan verilere göre 2. El araç pazarında gelinen son nokta gözler önüne serildi.

Geçtiğimiz sene ikinci el fiyat skalası ortalama 200.000 TL civarındaydı. Ancak paylaşılan verilere göre bu rakam 300 bin TL‘nin üzerine çıkmaya başladı. Ocak ayında ilana koyulan araçların yüzde 50’den fazlasının fiyatı 300 bin TL’nin üzerindeydi. Model olarak bakıldığında ise ağırlıklı olarak 2023 model araçlar ilanda diyebiliriz.

2022 Senesi Pazar İstatistikleri

  • En çok ilan verilen markalar Renault ile Fiat oldu
  • En çok ilan verilen model Renault Clio oldu
  • 300 bin TL altında araba bulmak pek de kolay değil!
  • Satışa çıkan arabaların çoğu, en az 150 bin kilometre yapmış durumda
  • Vatandaş en çok dizel ve manuel vites araba satmaya çalıştı
  • Satışa çıkan araçlar, daha çok 2012 modelde yoğunlaşıyor

En Çok İlan Verilen 10 Marka

En Çok İlan Verilen 10 Marka
En Çok İlan Verilen 10 Marka

Arabam.com’un paylaştığı veriler, yeni yılda en çok satış yapılmak istenen markaların Renault ve Fiat olduğunu gösterdi. Satışı yapılan arabaların %20’si Renault ve %19’u Fiat idi. Bu iki markayı %14 ile Volkswagen, %13 ile Ford, %9 ile Opel, %7 ile Hyundai, %6 ile Peugeot, %5 ile Toyota ve %4 ile Citroen ve Honda izledi.

Türkiye’nin en popüler otomobillerinden biri olan Renault Clio, ikinci el piyasasında da oldukça yaygın bir model olarak biliniyor. Clio, Ocak 2023’te tanıtılan arabaların %13’ünü oluşturuyordu. Bu otomobili %13 ile Opel Astra, %12 ile Renault Megane, %11 ile Ford Focus, %10 ile Fiat Egea, %9 ile Fiat Dobro, %8 ile Volkswagen Passat ve Honda Civic ve %7 ile Fiat Fiorino takip ediyor.

Bu sayede Türkiye’de en çok satışa konan 2. el arabalar konusuna ve diğer detaylara değinmiş olduk. Daha fazla otomobil haberi için bizi takip etmeyi unutmayın. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından iletebilirsiniz.


[loan_calculator]
[loan_calculator]

loan_calculator

[loan_calculator]

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili