1. Anasayfa
 2. Otomobil Haberleri

Dünyanın En Hızlı Arabası 508 KM Hızla uçuyor!

Dünyanın En Hızlı Arabası 508 KM Hızla uçuyor!
Dünyanın en hızlı elektrikli arabası
0

Dünyanın En Hızlı Arabası koltuğa yapıştırıyor! Hız tutkunları, tabir-i caizse basınca uçan arabalara her zaman gıptayla bakmıştır. Adrenalin duygusunun tavan yaptığı Hız tutkusunu en derinden nasıl hissedebilirsiniz? Tabi ki Dünyanın En Hızlı Arabalarına binerek! Belki bu şansı birçoğumuz elde edemeyeceğiz ama en azından “Merakımızı giderelim” Belki gün gelir, onunla dans edebileceğimiz duruma geliriz. Peki, bu araba ne? Ondan sona sonra hangi araba gelir? Tüm detayları listeledik!

Dünyanın En Hızlı Arabası Hangisi?

Dünyanın En Hızlı Arabası SSC Tuatara modeli. Fakat biz sadece bununla yetinmedik. Dünyanın en hızlı arabalarını sizin de tahmin edebileceğiniz gibi “Ulaşabildiği maksimum hız” üzerinden derledik. Ayıca araçların fiyatları ve genel özellikleri gibi güncel bilgileri de yazının devamında bulabileceksiniz.

1SSC Tuatara

SSC Tuatara Dünyanın en hızlı arabası listesinde zirvede yer alıyor. Amerikan markası olan SSC Tuatara modeliyle listenin en üstünde yer almayı başardı. Jason Castriota ortaklığıyla tasarlanan bu araç tam 508 km/s hıza ulaşarak unvanı eline geçirdi.

 Fakat bu rekoru eline alabilmesi hiç de kolay olmadı. 2011 yılında çalışmalarına başlanan Tuataranın yalnızca tasarım ve arge çalışması bile tam olarak 3 sene sürdü. Tam artık üretilecek denildi ki, araya giren pandemi araca biraz sekte vurdu. Şu anda dünyada yalnızca 3 adet SSC Tuatara marka otomobil var. Fakat firmanın hedefi 2025 yılı itibariyle bu rakama 25 ‘e çekmek ve orada sabitlemek. SSC Tuatara’nın fiyatı 970.000 $. İşin aslı diğer markalara bakınca bu fiyatın düşük olduğundan bile söz edebiliriz.

 • Ulaşabildiği Hız: 508km/s
 • Satış Fiyatı: 970.000 $.
 • Motor: Twain-Turbo destekli 5,9 litrelik V8 motor
 • Motor Gücü: 1350 Beygir
 • Toplam Ağırlık: 1247 KG
 • Uzunluk: 4.429 milimetre
 • Yükseklik: 1.092 milimetre

2Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti Chiron Super Sport 300+ modeli tam 496 km/saat hıza ulaşabiliyor. Yanlış okumadınız, anlayacağınız yol boş olsa İstanbul – Ankara arasını yalnızca 1 saate düşürebilirsiniz. Bu araç Bugatti tarafından yalnızca 30 tane üretildi.  3.5 milyon € ‘dan başlayan satış bedelini de takdir edersiniz ki yalnızca dünyanın sayılı zenginleri ödeyebildi.  Firma yetkilileri “Dünyadaki en hızlı araçları ürettiğimizi kanıtladık, gelecekte ise başka özelliklere odaklanacağız” vurgusunu yaptı. Anlayacağınız bu durum belki de yalnızca başlangıç. Dünyanın en hızlı 2. Aracı olan Bugatti Chiron Super Sport 300+ ‘dan sonra firma atılım yaparak koltuğa oturabilir.

 • Satış Fiyatı: 3.5 milyon € ‘
 • Silindir hacmi :  7993 cm3 / 487.8 cu-in
 • Maksimum beygir gücü: 1599 PS / 1577 HP / 1176
 • Vites Kutusu: 7 İleri Otomatik Vites
 • Yakıt tüketimi – Ortalama: 22.5 L/100 Km
 • Kapı sayısı :         2
 • Uzunluk :             479.3 cm
 • Genişlik :             204 cm
 • Yükseklik :           121 cm

3Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT modeli, Dünyanın En Hızlı 3. Arabası unvanını elinde bulunduruyor. Aslında Bugatti, sektöre girmeden önce liderdi fakat sonradan geriye düştü. 2017 yılında Amerika’da kurulan otomobil firması olan Hennessey Venom felsefesini HIZ üzerine geliştirdi. Ulaşabildiği hız tam 434 KM. Bu otomobile sahip olabilmek için dünyanın 24 şanslı kullanıcısından birisi olmanız gerekiyor. Çünkü, aracın 25. ‘si bulunmuyor. 2017 yılında sayılı bir şekilde üretildi ve şu anda da üretimi yok. Firma gelecekte daha hızlı güncellemeler yapar mı bilinmez ama şimdilik ulaşabildiği hızın da oldukça tatminkâr olduğundan söz edebiliriz.

Dünyanın en hızlı arabası
Dünyanın en hızlı arabası
 • Satış Fiyatı: 1.8 Milyon €
 • Güç: 1817 HP
 • Ulaşabildiği Hız: 434 KM

Dünyanın En Hızlı Arabası konusunda 400 KM’nin altına indiğinizde karşınıza sayısız derecede alternatifler çıkabilir. Bunlar gerek rakam, gerekse de ulaşabildiği hız konusunda birbirlerinin muadili olduklarından söz edebiliriz. Yukarıdaki seçenekler hız konusunda özellikle damga vuran modeller. Fakat merak ettiğiniz özel bir model varsa bildirin, analiz ederiz.

Sık Sorulan Sorular – Dünyanın En Hızlı Arabası

Bu bölümde hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli kullanımızın uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Dünyanın En Hızlı Arabası konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. 

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili