1. Anasayfa
  2. Elektrikli

Audi Activesphere Konsepti Görücüye Çıkıyor!

Audi Activesphere Konsepti Görücüye Çıkıyor!
Audi Elektrikli Araba
0

Audi Activesphere, markanın yeni “Elektrikli” yüzü oluyor. Audi, “Sphere” elektrikli konsept ailesinin dördüncü ve son modelini tanıttı; bu, outdoor/on-the-go yaşam tarzına sahip olanlara hitap etmek için tasarlanmış Activesphere olarak adlandırıldı.

Audi Activesphere Konsepti

Audi Activesphere Konsepti, geçtiğimiz ay tanıtılan tamamen elektrikli konseptin son versiyonu,  coupe tarzı sedanların mevcut tasarım trendinden ilham alıyor. Ancak yerden önemli ölçüde yükseklik sağlamak için gövdeyi 22 inç tekerlekler üzerine yerleştiriyor. Sadece bir coupe değil, arka kısmı açık bir bagaj yatağı veya markanın tanımladığı şekliyle “aktif sırt” haline geldiğinde, bir kamyonete dönüşebiliyor.

Dört kapılı çapraz coupe, kayaklar ve snowboardlar ve hatta bir çift bisiklet gibi dış mekan ekipmanlarını taşımak için tasarlanmıştır. Sadece ekipmanı taşımakla kalmaz, aynı zamanda oraya ulaşmak için araziyi kat etmek üzere tasarlanmış bir aktarma organına da sahip.

Kardeşleri gibi Activesphere de otonom sürüş teknolojisini, direksiyon simidi ve pedallarla araca entegre ederek, sürücünün aracı aktif olarak kontrol etmesine olanak tanırken, aynı zamanda yolda daha rahat bir zaman geçirmek için otonom sürüş sunuyor.

Audi Activesphere
Audi Activesphere

Activesphere benzersizdir”. Audi’nin Malibu, California’daki tasarım stüdyosunun yöneticisi Gael Buzyn, “Bu, bir Audi Sportback’in zarafetini, bir SUV’nin pratikliğini ve gerçek arazi yeteneklerini akıllıca birleştiren yeni bir Crossover türüdür” dedi.

Yeni Porsche 911 Dakar, Subaru Crosstrek Wilderness ve hatta Audi’nin Allroad modeli gibi arazi araçlarının popülaritesinin artmasıyla birlikte, küre ailesinin harika dış mekanlara çıkmak için tasarlanmış bir teklif alması şaşırtıcı değil.

Tasarımcılar, aracın patika yollardan ve eskimiş dağ yollarından daha fazlasının üstesinden gelecek donanıma sahip olduğundan emin oldular.

22 inç tekerlekleri barındıran devasa çamurluk kemerleri ve elektronik olarak kontrol edilen Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile son derece yetenekli. Audi Activesphere’in yerden yüksekliği de değişkendir; yaklaşık 20 cm’lik temel yükseklikten 4 cm artırılabilir veya yolda sürerken aynı miktarda alçaltılabilir.

Bu, seyir halindeyken ağırlık merkezi ve aerodinamiğe yardımcı olur. Audi Activesphere’in yaklaşma açısı 18,9 derece, uzaklaşma açısı 28,1 derecedir.

Activesphere’in anahtarı, yeteneğidir. Arka cam kızakları neredeyse tavanla aynı hizadayken, arka kısmın alt, dikey bölümü yatay olarak katlanır; bu, geniş bir bagaj yatağı açar.

Şirket, arka tarafın yan yüzeylerinin, C sütunlarının, aktif kürenin dinamik siluetini korumak için yerinde kaldığını ve kabini elementlerden izole etmek için, arka koltukların arkasından motorlu bir bölmenin açıldığını belirtti.

Çatının ortasına, aynı hizada oturan ve ihtiyaç duyulana kadar neredeyse görünmez olan bir kayak rafı entegre edilmiştir. Bu noktada, basitçe dışarı doğru uzanır. Böylece kayaklar güvenli bir şekilde takılıp taşınabilir.

Audi Elektrikli Araba

Audi Elektrikli Araba üyesi olan Activesphere, Urbansphere, Grandsphere ve Skysphere’i takip ediyor. Sphere ailesinin dört üyesi, Audi’nin, yarının birinci sınıf mobilite vizyonunu sunuyor. Konsept araçlar, yalnızca büyüleyici bir tasarımla değil, aynı zamanda elektrikli tahrik ve otonom sürüş olasılığı tasarımıyla da birleşiyor.

Audi, Grandsphere’i “tekerlekli özel bir jet” olarak tanımlıyor.

Küre konseptli araçlar, geleceğin birinci sınıf mobilitesine yönelik vizyonumuzu gösteriyor. Teknik Geliştirme Yönetim Kurulu üyesi Oliver Hoffmann, “Özellikle gelecekteki Audi modellerimizin iç mekanlarında, bir paradigma değişikliği yaşıyoruz” dedi.

Audi Activesphere iç mekan

Audi Activesphere ici
Audi Activesphere Konsepti Görücüye Çıkıyor! 3

“İç mekan, yolcuların kendilerini evlerinde hissettikleri ve aynı zamanda dışarıdaki dünyayla bağlantı kurabilecekleri bir yer haline geliyor. Audi Activesphere’ deki en önemli teknik yenilik, mobilite için artırılmış gerçekliği uyarlamamızdır. Audi boyutları, çevre ve dijital gerçeklik arasında mükemmel bir sentez yaratıyor.”

Urbansphere en son teklifti. Çin pazarını ve trafiğin yoğun olduğu kentsel çevreyi hedefleyen araç, Volkswagen Grubu’nun Premium Platform Electric platformunu kullanıyor. Urbansphere‘in kabini, Audi’nin şimdiye kadar yaptığı en büyük kabindir. 133,9 inç dingil mesafesine sahiptir ve 217 inç uzunluğunda, 79 inç genişliğinde ve 70 inç yüksekliğindedir.

Audi’nin Skysphere konsepti, Alman markasının dört konseptinden ilkidir.  “Tekerlekli dinlenme salonuna” yerleştirilen teknoloji, kabaca üç ayrı kategoriye ayrılıyor. Başlangıç ​​olarak, gösteri aracı, 711 beygir gücü ve 686 tork üretmek için, her aksta bir tane olmak üzere ikiz motorları eşleştiren tamamen elektrikli bir aktarma organı kullanıyor. Audi’ye göre bu, yaklaşık 4,2 saniyede 0-100 kmh hıza ulaşıyor.

Skysphere konsepti, “dönüştürülebilir” fikrini, yeni uç noktalara taşımayı amaçlıyor.

Uzun ve alçak roadster’ın tavanı geri çekilebilir. Ancak bu sadece başlangıçtır. Bir düğmeye dokunarak dingil mesafesini bile değiştirebilir. Direksiyon simidi ve pedallar sıkışarak, kabini tekerlekli lüks bir dinlenme salonuna dönüştürüyor.

Skysphere söz konusu olduğunda, gösteri arabası klasik roadster oranlarını koruyor. Audi yetkilileri 1930’ların en ünlü Alman lüks araçlarından biri olan Horch 835’ten güçlü bir şekilde etkilendiklerini söylüyor. Horch, sonunda Audi olan dört markadan biriydi.

Gösteri arabası, arka tekerleklerden 623 beygir gücü ve 553 tork üreten tek bir elektrik motoru kullanıyor.

O.D.T.Ü İletişim Fakültesinden mezun oldum. Bir çok markanın Satış Danışmanı olarak başladığı yolculuğumda, önce Satış Sorumlusu daha sonra da Satış Bölge Sorumlusu pozisyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili