1. Anasayfa
  2. Elektrikli

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Arabası! 2023 Rimac Nevera İncelemesi

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Aracı olan 2023 Rimac Nevera ile tanışmaya hazır mısınız? Dünyanın en hızlı elektrikli aracı olan bu harika aracı sizler için inceledik!

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Arabası! 2023 Rimac Nevera İncelemesi
Dünyanın en hızlı elektrikli arabası
0

2023 Rimac Neverayla Dünyanın en hızlı elektrikli arabasını sürmeye hazırlanın. Hiç araba üretmemiş bir ülke olan Hırvatistan, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı elektrikli araç olan 2023 Rimac Nevera kadar heyecan verici bir hiper otomobili nasıl yaratabilir?

Nevera’nın gelişi, Rimac‘ın yıllarca çeşitli üreticiler için piller ve diğer sistemler ürettikten sonra, bir araç üreticisi olarak girişini gösteriyor. Ve inşa ettiği şey kesinlikle çılgınca. Önümüzdeki 10 yıl için yüksek performansı eşit derecede epik bir fiyat etiketiyle yeniden tanımlayan destansı bir hiper araba: 2 milyon Euro veya 2,1 milyon $ fiyatıyla satışa sunulacak ve sadece 150 adet üretileceği için özel olacak. Yapılan ikinci üretim otomobili de deneme şansı bulduk ve işte izlenimlerimiz.

Dünyanın en hızlı elektrikli arabası 2023 Rimac Nevera İncelemesi

2023 Rimac nevera
2023 Rimac nevera

Kesinlikle Nevera, bu sınıftaki arabalarla birlikte gelen uzun, alçak görünümüyle her santimi bir hiper otomobil gibi görünüyor. Hırvatistan’ın Sveta Nedelja kentinde, T şeklinde 117 kWh pil paketi içeren tek parça karbon fiber monokok şasi olarak el yapımıdır. Kaputa hakim olan büyük bir hava deliği ve arkada otomatik olarak ayarlanabilen karbon fiber kanat ile, beklediğiniz kadar büyük değil.

Ancak bu araba, Hırvatistan için sembolik bir üretim zaferidir ve Rimac’ın tasarımına dahil etmek istediği bir şeydir. Bu nedenle, arabanın her iki yanındaki havalandırma delikleri kasıtlı olarak bir kravat şeklinde şekillendirildi. Otuz Yıl Savaşları sırasında Hırvat paralı askerleri tarafından giyilen 17. yüzyıl kravatından esinlenildi.

Fakat tasarımcılar, aynı zamanda bunu birlikte yaşaması kolay bir araba yapmak istediler. Bu yüzden makaslı kapıları yukarı ve dışa doğru açılacak şekilde tasarladılar ve yolcuların binerken beyinlerini zorlamamaları için, tavandan büyük bir kepçe tasarladılar.

İçeride, tasarımcılar Nevera’nın tamamen dijital bir iç mekan olmamasını istediler. Aynı zamanda bir şekilde analog bir his vermesini istediler ve kullanımı da kolay oldu. Direksiyon simidinin solunda yuvarlak bir şanzıman kadranı bulunur. Sağda, bilgi-eğlence ekranının üzerine iki düğme yerleştirilmiştir. Biri Nevera’nın beş sürüş modunu kontrol ederken, diğeri her aksa güç-tork dağıtımını kontrol ediyor. Bilgi-eğlence dokunmatik ekranının altında, bir dizi basit düğme, elektrikli camlar gibi çeşitli işlevleri kontrol eder. 

2023 Rimac Nevera Motor’u Efsane!

Her tekerlekte bir elektrik motoru, 1.85 saniyede 60 mph, 4.3 saniyede 0’dan 100 mph’ye ulaşan ve toplam 1.914 beygir gücü üreten bir elektrik motoru. Rimac’ın 117 kWh pil paketi, muhafazakar bir şekilde kullandığınız sürece, şirkete göre 480 km’lik bir menzile sahip.

2023 Rimac Nevera İç Özellikler

Dünyanın en hızlı elektrikli arabası
Dünyanın en hızlı elektrikli arabası

Rimac’ın baş test ve geliştirme sürücüsü Miro Zrnčević, “Sürmesi son derece güzel. Aynı zamanda her türlü hava koşulunun üstesinden gelebilir,” dedi. “Birinin onu karda kullanmasını beklemiyoruz. Ama kendinizi karda sürerken bulursanız ve arabanın tadını çıkarmak istiyorsanız, bunu kesinlikle yapabilirsiniz. Bunu İsveç’te bir Pirelli tesisinde test ettik.”

Otomobilin beş sürüş modu vardır: Range, Cruise, Sport, Track ve Drift modları. Her birinin farklı bir aero kurulumunun yanı sıra, direksiyon amortisörleri ve tork yönlendirme sistemi için farklı ayarları vardır. Menzil, yalnızca önden çekişte çalışır ve en fazla menzili sağlamak için arka motorları kapatır.

Cruise, dört motorun tümü etkinleştirilmiş ve dört tekerlekten çekiş sağlayan günlük sürüş içindir. Spor ve pist modları kendi kendini açıklıyor. Drift ise, arka kısmın drift için kaymasına izin veriyor.

Diğer EV’lerde olduğu gibi, 400 kW’a kadar güç çekebilen üç rejeneratif frenleme ayarı da vardır.

Zrnčević, “Kullanıcı için çok kolay ve çok basit hale getirdik” dedi. “Ama öte yandan, arka planda pek çok şey oluyor.”

Rimac, Nevera’nın 350 kW’lık bir şarj cihazı kullanarak, 25 dakikada %80 şarj olduğunu söylüyor.

İç tasarımın basit olması, her şeyin kullanımını kolaylaştırıyor. Rimac Nevera, alışık olabileceğinizden çok farklı bir sürüş deneyimi sunuyor. Gücünü tarif etmek istesek; çılgın, destansı, delice, gülünç, çarpıcı ve hızlı gibi üstünlük sıfatlarını kullansak da yeterli gelmeyecektir.

Gücünün tamamı, istediğiniz anda kullanılabilir ve yaklaşık 2.000 beygir gücüne sahip olduğu göz önüne alındığında, ürettiği g-kuvvetleri, siz direksiyon başındayken baş dönmesine neden olabilir.

Yine de bu 2000 beygir gücündeki arabada daha da dikkat çekici olan şey, onu iyi sürmek için bir F1 sürücüsü olmanıza gerek olmaması. Oversteer ve understeer, Nevera’nın evreninde yoktur ve gücünü, dünya dışı bir incelikle sunuyor.

Şanzımanın 80 yıl öncesinden bir roadster sürmeyi anımsatan bazı tıkırtı sesleri çıkarmasına rağmen, yapay bir ses bulunmuyor. Ancak üretilen hacim hala tatmin edici olmasına rağmen, gürleyen V-8 tatmin edici değil. Yine de, oldukça iyi bir sürüş sağlıyor.

Hız, yoğunluk, ses; çok incelikli, çok yoğun bir sürüş deneyimi sağlıyor.Bbu deneyim sadece şanslı bir azınlığa mahsustur. İnanılmaz bir araba ve gerçekten de elektrikli arabaların kralı konumunda.

2023 Rimac Nevera kaç Beygir?

2023 Rimac Nevera 1.914 Beygir gücüyle UÇUYOR dersek, en uygun terimi kullanmış oluruz. Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilin ivmelenmesi koltuğa yapıştıracak türden.

2023 Rimac Nevera Fiyatı?

2023 Rimac Nevera Fiyatı ortalama 2M € civarındadır. Tabi, bu rakam ÖTV & KDV değerleri eşliğinde ülkemizde inanılmaz bir farklılık gösteriyor.

O.D.T.Ü İletişim Fakültesinden mezun oldum. Bir çok markanın Satış Danışmanı olarak başladığı yolculuğumda, önce Satış Sorumlusu daha sonra da Satış Bölge Sorumlusu pozisyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili