1. Anasayfa
 2. Kendin Yap!

Renault Egzoz Emisyonu Kontrol Ettiriniz Uyarısını 3 Adımda Silin! ** 2024 Güncel

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısı, başta Renault olmak üzere bir çok aracın baş belası konumunda. Bu lamba neden yanıyor? Tüm araç modellerine göre lambayı söndürmek için yapmanız gerekenleri ayrı ayrı sizler için listeledik.

Egzoz Emisyonu Kontrol Ettiriniz uyarısını 3 adımda KENDİN SİL! ** 2024 Güncel
Egzoz emisyon arızası
8

Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısı Renault marka otomobillerde sık sık karşımıza çıkan ve çıktıktan sonra da kullanıcının panik yapmasına neden olan bir arıza.  Bu yüzden de Egzoz Emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını silmek için hep bir arayış içerisindeyiz. Renault araçlarının herhangi bir modelin de “Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz” yazısıyla karşılaşmışsanız, otomobilinizi sürmeye devam etmeniz demek, çok daha büyük hasarların ve onarım maliyetlerinin habercisi olacak.  Egzoz emisyon hatası Megane araçlarda daha masumane olabilecek sonuçlar doğursa da Ateşleme sistemini mutlaka gözden geçirilip sorun giderilmeli.

Peki, Egzoz emisyon uyarısını neden verir? Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısı nasıl silinebilir? Silinebilme yöntemlerine değinmeden önce, öncelikle “Neden karşılaştığınıza” değinelim. Bu sayede tekrar bu sorunları yaşamaktan kurtulmuş olacaksınız.

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısı nedir?

Egzoz emisyonu kontrol ettiiniz
Egzoz emisyonu kontrol ettiiniz

Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını neden yandı sorusuna verilebilecek genel yanıt “Ateşleme sistemi” olsa da olayın derinlerinde farklı arızalardan da söz edebiliriz Ateşlemeye bağlı bütün parça ve yakıt dışında, Partikül filtrenizin doluyor olması ve Megane 2 gibi eski nesil benzinli araçların ateşleme bobinlerindeki arıza da Renault egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarılarıyla karşılaşmanız için değişken etkenlerdir.

Anlayacağınız her ne kadar Renault araçlarda bu arıza karşımıza çıkıyor olsa da olayın özeline inip model bazında değerlendirdiğimizde farklı arıza içeriklerinden söz etmemiz gerekiyor. Bu nedenle de bu arızayı model model kategorize ederek, Renault egzoz emisyon uyarısını silme yöntemine değineceğiz.

Egzoz emisyon arızası nasıl giderilir?

Egzoz emisyon arızasını gidermek için en sağlıklı yöntem Clip cihazının otomobile bağlanıp, beyinlerini analiz edildikten sonra müdahale edilmesi gereken alanın tespiti olsa da bu arıza artık “Kronikleşen” bir durum olduğu için bizler de model bazında yapmanız gerekenleri aktaracağız.

Renault Megane egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısını silme

Renault Megane egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını ağırlıkla yağın incelmesi yüzünden vermektedir. Egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısından kurtulmanız içinde yağın standart normlarına gelmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi Renault Megane araçlarının bakımı 1 yıl ya da 20.000 KM ‘de bir hangisi önce dolarsa yapılır. Bu uzun süre avantaj gibi görünse de özellikle yoğun trafiklerde şehir içi kullanım, yağın incelmesi ve görevini yerine getirememesi nedeniyle arıza lambasının yanmasına neden olur. Panik yapmayın, arızayı kolay bir şekilde gidereceğiz.

Renault Megane 4 egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını 3 adımda silme yöntemi

Renault Megane 4 egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını 3 adımda silme yöntemimiz sayesinde sanayiye gidip hiçbir masraf yapmadan kendiniz sorunu kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Ayrıca gönül rahatlığıyla yolunuza devam edip zamandan da kazanabilirsiniz. Bu işlemi benzinlikte bulunan “Motor yağcıları” da yapabilir. Fakat, biz işin en kötüsünü düşünerek kendi kendinize yapabileceğiniz şekilde anlatacağız. Yapacağımız işlem incelen yağı kalınlaştırabilmek için yağ ekleme işlemidir.

1- Aracınızı düz, sakin bir yere alın. Etrafınızdaki meraklı bakışlar ve yoğun geçen araçlar konsantrenizi bozabilir. Bu nedenle sakin bir yer seçin ve motor kaputunuzu açın.

Megane 4 yağ çubuğu yeri
Megane 4 yağ çubuğu yer

2- Resimde görüldüğü gibi yağ çubuğunu saat yönünde çevirip çıkartın. Yağ çubuğu elinize alın ve temiz bir bezle güzelce silin. Çıkarttığınız yağ çubuğu, tamamen sarı renkli bir yapıdadır ve yağdan arındırdıktan sonra karşınıza iki ibare çıkar.

 • Min.
 • Maks.

Min. Yazısı motor yağının bulunması gereken en alt seviyeyi ifade eder. Max yazısı da motor yağının bulunması gereken en üst seviyeyi Muhtemelen motor yağınız incelmiş ve min. Seviyesine doğru inmiştir. Seviyenin azalması ve motor yağının incelmesi Renault Megane 4 egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısına neden oluyor. Bu nedenle kademeli olarak yağ tamamlayacağız. Fakat dikkatli olun, azı olduğu gibi çoğu da zararlıdır.

Yağ çubuğundaki Min ile Max yazısının arası ortalama olarak 1.5 LT yağ almaktadır. Fakat siz direkt bu ölçüde ekleme yapmayın. Öncelikle bir hatta yarım litre ilave edin. Daha sonra işlemi tekrarlayın, MAX seviyesine yaklaşınca da durdurun. Seviyenin üstüne çıkmanız turboya yağ basacağı için motora ciddi zarar verir. Min seviyesinin en altında kalması da motorun yağsız çalışmasına, ısıdan arınamayıp tortuların motor bloğunda kalmasına bağlı olarak motor aksanına hasar vermektedir. Bu nedenle ne eksik ne de fazla. Tam da olması gereken seviyede motor yağını ekleyin.

Şimdi aracınızı standartlar dahiline getirdiniz. Bu aşamada en kritik soru olan Renault Megane 4 egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısına değinelim. İlk marş aşamasında lamba muhtemelen karşınızda aktif bir şekilde duracaktır. Aracınıza eklemiş olduğunuz yağ, standartlara ulaştığı için içinde bir süre dolanması gerekiyor. Anlayacağınız yolunuza devam edin. Yağ görevini yapmaya başladıkça karşınıza çıkan o can sıkıcı yazıcının kendi kendine ortadan kalkacağınız göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi Renault Megane 4 egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını 3 adımda sildik. İşlemler sonunda arızanın devam etmesi halinde en yakın Renault yetkili servisine başvurmayı unutmayın. Çünkü, genel arıza dışında otomobilinizde farklı bir arıza da olabilir. Örneğin, OBD Sensöründeki bir arıza bu lambanın yanması için farklı bir sebep. Parçanın değişimi yapılmadan da kesinlikle uyarıyı söndüremezsiniz.

Fluence egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısını silme yöntemi

Fluence ve Megane 3 HB araçlar egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısını partikül arızası yüzünden verir. Silme yönteminde 2 farklı alternatif bulunuyor. Dilerseniz bunu kendiniz yapabilir dilerseniz de yetkili servise başvurup, Clip cihazıyla arızayı giderebilirsiniz. Partikülde ki arıza genel anlamda “Tıkanma” olarak karşımıza çıkıyor ve arızanın giderilmesi için temizlenmesi gerekiyor.

Partikül temizliği üzerine belli başlı firmalar bulunur. Fakat, ilk aşamada bunlara hiç gerek yok. Biz işlemi tamamen kendimiz yapacağız.  Bu parça neden tıkanıyor diye soracak olursanız, Partikül filtresinin otomobilinizin dışarı atmış olduğu yanmış gazların oranını düşürmek tasarlanan bir sistemdir… Otomobilinizi her zaman şehir trafiğinde, düşük devirler de ya da kısa mesafede kullanıyorsanız gerekli yanma işlemi gerçekleşmeyip, partikülün içi kurum kaplayacaktır. Bizde

Partikül filtresini temizleyerek “Egzoz emisyon uyarısını kontrol ettiriniz” uyarısından kurtulmak için aracınızla çevre yolu ya da otoban gibi müsait bir ortam belirleyin. Otomobilinizi 3. Vitese getirdikten sonra motor devrinizi 3000 – 3500 devire kadar yükseltin. Bu noktada sabit bir yol yapacağız. Yani, motor bağırıyor diye 4. Vitese takmayın. 3. Vites ve 3500 devirde otomobilinizi en az 20 dakika kullanın.

Oluşan yüksek ısı, partikülü temizleyecektir. Belirli bir süre sonra da Egzoz emisyon uyarısını kontrol ettiriniz uyarısının silindiğini göreceksiniz. Fakat, silindikten sonra hemen pes etmeyin. Çünkü, salınım değeri 20 birimin altına düştüğünde lamba sönüyor. Yani siz bu işe 30 birimle başlayıp, 11 birimi yaktıktan sonra lamba söner. Fakat kısa süreli kullanımda tekrar yanar. Bu nedenle değerleri mümkün olduğunca düşürün, hatta otomobilinizin sağlığı için bu işlemi ara ara yapın ve lambanın hiç yanmamasına ortam hazırlayın.

Fluence egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısını silme yöntemi servislerde de benzer sistemde yapılıyor.  Onlar sürekli yüksek devirde gaz verme işlemini Clip cihazıyla yapıyorlar. Mantık aynı. Fakat, bu işlem yapıldıktan sonra motor yağına yakıt karışıyor bu nedenle de Motor yağı ve yağ filtresini değiştiriyorlar. Anlayacağınız hem yağ değişimi hem de partikül temizliği masrafı ortaya çıkıyor. Bu rakamda günümüz şartlarında en az 2000 TL. Siz verdiğimiz yöntemle bu rakamı ödemeden otomobilinizin arızasını giderebilirsiniz.

Renault Megane 2 egzoz emisyon kontrol ettiriniz uyarısını silme yöntemi

Renault Megane 2 egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını silmek için Ateşleme bobinini değiştirmeniz gerekli. Megane ve Scenic’in 2 kasa olarak adlandırılan serisi, kronikleşen ateşleme bobini arızası nedeniyle bu uyarıyı vermektedir. Bu uyarıyla birlikte aracınızın motorunda da ciddi bir vibrasyon hissedersiniz. Yani hem aracın içinde hem de otomobilin motor bölümünde ciddi bir titreme olur. Bu ateşlemenin düzgün yapılmadığını ifade eder. Arızalı olan bobini değiştirmeniz sorunu ortadan kaldıracaktır. Bobinlerin tanesi 100 TL. bu nedenle panik yapmayın, hesaplı bir şekilde arızanızı giderebilirsiniz.

Clio 4 Egzoz Emisyon arızasını  3 adımda silin!

Renault Clio 4 Egzoz Emisyon arızasını genellikle Egr valfi ya da diğer ismiyle de turbo elektro valfi yüzünden verir. EGR Valfinin görevi dışarıdan motora giriş yapan temiz havanın, otomobilin içinde yer alan yanmış egzoz gazıyla tepkimeye girmesini sağlamaktır. Buradaki amaç motorun yanma odasında olması gerekenden daha fazla oksijen almak ve ortaya çıkacak yanma sıcaklığını minimize etmektedir.

İşin teknik tabiri buyken, özet görevini Hava-Yakıt karışım oranını ayarlamak şeklinde aktarabiliriz.  Ayrıca, EGR egzoz gazının soğutulmasında da yardımcı olur. EGR valfi tıkandığı zaman aracınız olması gereken değerlerden çok daha fazla yakar. Ayrıca motorunuzda tekleme ve titremesine sorunları dışında neredeyse yarı yarıya karşınıza çıkacak performans kaybından da söz edebiliriz. EGR’nin temizlenmesi için dışarıda yaklaşık 400-500 TL’lik bir rakam ödemeniz gerekiyor. Bizler, 3 adımda EGR Valfini temizleyerek sorunu ortadan kaldıracağız.

Clio 4 Egr valfini 3 adımda temizleyin!

Clio 4 EGR valfini temizleyerek Renault Clio 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını silmek için sizlere resimlerle anlatacağımız yöntemi uygulamanız yeterli.

1-) Kendinize rahat bir çalışma ortamı hazırlayabilmek adına öncelikle aracınızı sakin, huzurlu bir ortama alarak motor kaputunuzu açın.

2-) Clio 4 EGR valfini söküme başlamadan önce rahat çalışabilmek için hemen yanındaki Turboya giden kalın hortumu sökeceğiz. Panik yapmayın, bir tornavidaya bakar. Onu yalnızca demir kelepçe tutuyor. Düz bir tornavidayla kelepçeyi çözüp çıkartın. Daha sonra EGR valfi için de 14 lokma kullanarak yanlarında göreceğiniz iki cıvatayı söküp elinize alın.

3-) Söktükten sonra Clio 4 araçların EGR valfi bu şekilde olacaktır. Bu araç ortalama 100.000 KM yapan bir otomobil. Gördüğünüz gibi içi kurum bağlamış. Temizlemek için balata spreyi, WD – 40 ya da bulamazsanız da Benzin gibi yardımcı ürünlerden yardım alabilirlersiniz. Tertemiz olduktan sonra işlemi başa sarıp EGR valfini tekrar yerine takın.

3 adımda Renault Clio 4 Egzoz Emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını sildik! Eğer uyarı silinmemişse EGR tamamen arızalanmış olabilir. Bu durumda da yaklaşık 400 TL’ye yeni bir EGR valfi alıp, kendi parçanızı kendiniz değiştirebilirsiniz. Ne de olsa artık işlem konusunda tecrübelisiniz.

Clio 5 Egzoz Emisyonu kontrol ettirin uyarısını silmek

Clio 5 Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısı da kasa değişmesine rağmen ne yazık ki karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bir önceki kasanın meşhur sorunu hakkında ne yazık ki bir iyileştirme yapılmamış. Bu nedenle de kendi sorunumuzu her zamanki gibi kendimiz çözmek zorunda kalacağız.

Clio 5 Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını iki nedenle vermektedir;

 1. Yağ incelmesi
 2. Partiikül Filtresinin dolması

Yağ incelme sorunu için çözüm oldukça basit “Yağ takviyesi” yapacağız. Motorda dolanan yağ, belirli bir süre sonra incelince bu hatayı veriyor. Tak takviyesi sonrasında belirli normlara ulaşıyor ve düzeliyor. Takviye aşamasında mutlaka “MAX” çizgisini geçmemeye özen gösterin.

Partikül tıkanıklığı sorununu nasıl çözebileceğinizi de yukarıda Clio 4 konusu eşliğinde uzun uzun anlattık. Kasa değişti fakat sorun ve çözüm yine aynı.

Talisman Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını neden verir?

Talisman Egzoz emisyonu kontrol ettirin uyarısını silmek için oksijen sensörünü değiştirmeniz gerekir. Talisman marka araçlarda bir adet önde ve bir adet de arkada olmak üzere 2 tane oksijen sondası bulunmaktadır. Arka tarafta bulunan sonda arızayı biraz daha sık veriyor. Bu parça ne işe yarıyor da Talisman Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısını yakıyor?

Oksijen Sensörü ne işe yarar?

Oksijen sensörü araçtaki sağlıklı yanmanın oluşabilmesi için hava-yakıt karışımı kısmındaki HAVA oranını ayarlamaktadır. Otomobiller üzerinden 3 çeşit yanma ve karışım oranı bulunur. Bunlar,

 • Zengin karışım: Daha çok performans istenilen durumlarda devreye girer. Aracınızda yüksek hız yapıyor ya da yüklü bir şekilde yüksek devirde kullanıyorsanız yakıt oranı arttırılır, hava oranı düşürülür ki otomobil talebinize versin. Bu durum yakıtın fazla yanmasına neden olsa da kullanım şeklinize göre beklentilerinize yanıt vermeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
 • Fakir karışım : Bu karışımda yakıt oranı düşer, hava oranı artar. Genellikle sabit hızla giderken ya da rölanti de beklerken araç fazla yakıt kullanmasın diye tasarlanmıştır. Yakıtınızın az yanmasına neden olur.
 • Normal karşım: aracın ihtiyaçlarına en ideal yanıt veren türdür. Normal yanmada hava yakıt karışım oranı 14/1 olarak tasarlanır. Aracınız talebinize göre zengin ya da fakir karşıma geçer.

Sonuç olarak Renault araçlarda egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısı ateşleme sistemindeki arızanın habercisidir. Fakat, bu arızayı kendi yöntemlerinizle para harcamadan giderebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, aracınıza özel sunduğumuz çözümü uygulamak.

Sık Sorulan Sorular – Egzoz Emisyonu Kontrol Ettiriniz

Bu bölümde hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli kullanıcılarımızın uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Renault Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Egzoz emisyon ikaz lambası neden yanar?

Egzoz emisyon ikaz lambası ateşleme sistemindeki bir arıza nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu arıza dönem dönem performansı etkilerken, bazen de dışarı atılan gazların sağlıklı bir şekilde bırakılamaması sonucunda ortaya çıkar. Net sonuca clip cihazına bağlandıktan sonra varılır.

Renault Egzoz emisyon kontrol uyarısı nedir?

Renault Egzoz emisyon kontrol uyarısı ateşleme sistemindeki bir arızasının başlangıcı ya da tıkanan partikül filtresinin yansımasıdır.

Megane 4 Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısı neden yanar?

Megane 4 Egzoz emisyonu kontrol ettiriniz uyarısı ağırlıkla yağ inceldiği için yanmaktadır. Yağ seviyesini kontrol ederek, gerekirse ekleme yapın. Bu hem yağ seviyesini standartlara ulaştırır, hem de yağın akıcılık seviyesini dengeler.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili

Yorumlar (8)

 1. Partikül filtresi iptali yapılmış fakat egzost emisyon kontrol ediniz diye ibare çıktı, neden olabilir

 2. talisman aracımın yaklaşık 10 kere egzoz emisyon sondasını değiştirdim fakat bir çözüm bulamadım ve garantide bitti nasıl yardımcı olursunuz

  • Malesef Tallisman bu konuda en sorunlu araç. Ön ve arka oksijen sondası, muhtemelen ısı nedeniyle sürekli arıza veriyor. Parçayı nasıl değiştirdiniz, garantiden mi ücretli mi? Ücretli değişmişse 2 sene süreyle garanti altın, sayısız ücretsiz değişim hakkınız var. Garanti dolduktan sonra parça değişimi gerekirse de para vermek yerine MYM sistemine başvurun. Kronikleşen sorunlarda hatırı sayılır oranlarda katılım yapıyorlar.

 3. Merhaba Fatih bey 2012 model fluence 1.5 otomatik vites aracım var dün durduk yere marşa bastım egzoz emisyon ölçümü kontrol ettiriniz diye arıza verdi herkes farklı bir yorum yapıyor usta olarak sanayide hatayı PC baglattırdım sildirdim fakat arkasından tekrardan aynı hatayı verdi yardımlarınızı bekliyorum

  • Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Fluence yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde partikül tıkanmasından lambayı yakıyor. Arızanın detayını aldınız mı?
   Aşağıdaki maddeyi yukarıdaki Fluence ‘da anlattığımız devir yöntemini denemelisiniz.

   • Yöntemi aynen denedim araç egzozcuda p1750 hatası verdi tamirciye gittim oda kızdırma bujisinin hata verdiği söylendi yardımlarınızı bekliyorum

    • Kızdırma bujileriyle egzoz emisyon bağlantılı değil. Kızdırma bujilerini değiştirdiniz mi? Aracınız sabahları soğuk havalarda zor çalışıyor mu? Eğer o yöntemle açamamışsanız, altta verdiğim linkteki DPF açma yöntemlerini deneyin.

Bir yanıt yazın