1. Anasayfa
  2. Otomobil Arızaları

Antipollution Fault Arızasını Neden Verir | Çözüm Yöntemleri ** 2024

Antipollution Fault Arızasından korkmayın. Hiç bir yere gitmeden kendi başınızın çaresine bakma yöntemlerini sizler için listeledik.

Antipollution Fault Arızasını Neden Verir | Çözüm Yöntemleri ** 2024
Antipollution Fault Nedir
2

Antipollution fault arızası özelikle de Peugeot otomobiller de yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Antipollution fault 307 ve Antipollution fault 308 terimleri bu seriyi kullanan araçlar için neredeyse kabus olma konumunda. Kirlilik hatası anlamına gelen bu arıza, son dönemlerde bu hata mesajına Citröen araçların C4 kasalarında da rastlanır oldu.

Farklı kasa tipleri ve markalarda sık sık karşımıza çıkan Antipollution fault ne demek ve Antipollution fault çözümü nasıl yapılır, dikkatlice okumaya devam edin.

Antipollution Fault Arızası Nedir?

Antipollution Fault Arızasının çözümü
Antipollution Fault Arızasının çözümü

Antipollution fault ne demek sorusuna verebileceğimiz en kestirme yanıt “Kirlilik hatası” olabilir. “Neyi kirletiyoruz” diye düşünebilirsiniz. En önemli şeyi, yani çevreyi kirletiyoruz. Anlayacağınız bu hata mesajını gördüğünüzde duyduğunuz 3 kez pib sesi ve karşınıza çıkan devasa yazının canınızı sıkmasının önemi kadar, çevreye verdiği kirlilik de görmezden gelinemeyecek kadar önemli düzeyde.

Antipollution Fault Hatasını Neden Veriyor?

Antipollution fault hatası neden yanar? Bu hatayla karşılaşmış olmanızın en  temel sebebi otomobilinizin motor kısmında, düzenli bir yanma için kullanılan hava/yakıt oranındaki düzensizliktir. Yanma ve hava yakıt karışımında dengesizlik veya destinasyondur. Bildiğiniz gibi her araçta yanmanın sağlanabilmesi için belirli bir karışım oranına ihtiyaç var.

Bu oranın tutturamazsa  uyarı yazısı karşımıza çıkıyor. Sonra da kurtulabilmek için çözüm yolları arıyoruz. Lambaya veri aktarımı yapan oksijen ve egzoz sensörü yakıt sistemindeki belirli bir ısı ya da oksijen hesabına göre çalışır. Eğer sistem olması gereken değerlerin dışında farklı bir değer verirse motor lambanızı yakarak ekranda uyarıyı vermesine neden oluyor. Özellikle aracınızda LPG takılıysa mutlaka bu arızayla bir gün karşılaşırsınız.

LPG’nin yanma değerleri benzinden farklıdır ve yanma değerlerini algılayan bu sensor LPG’ye tanımlı olmadığından harici bir yakıt olarak algılaması nedeniyle mutlaka bir gün sizi bu yazısıyla karşı karşıya bırakacaktır. Bu yüzden henüz LPG taktırmamış ve taktırmaya niyetleniyorsanız da içeriğimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Antipollution Fault Hatası Çözüm Yöntemleri

Antipollution Fault Hatası Çözümü
Antipollution Fault Hatası Çözümü

Antipollution fault arızasıyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bunun teknik olarak tek bir yolu bulunmakta. Bahsetmiş olduğumuz sensörlerin istediği akım ve voltaj değerlerini üreten entegre bir devre oluşturmanız gerekli. Bu aslında bir çözüm olmamakla birlikte, sistemi yanıltan yani olmayan değerleri varmış gibi gösteren mühendislik tasarımı bir çözüm.

Antipollution Fault Hatasının Bir Zararı Var Mı?

Antipollution fault yazısının orada devamlı bulunması öncelikle psikolojik rahatsızlık verir. Zararsa tartışma konusu kim bir sorun çıkarmayacağı görüşünde olsa da teknik ekibimiz motora uzun vadeli kullanımlarda zarar vereceğini düşünüyor.

Antipollution Fault Çözümü Dizel motor

Antipollution Fault Ne Demek
Antipollution Fault Ne Demek

Antipollution fault arızasının çözümü dizel motorlarda biraz daha farklılaşıyor. Benzinli motorlarda LPG’den kaynaklı olağan bir durum olduğu tescillenmekle birlikte, dizel motorlarda yanmasının nedeni de olası bir arızanın habercisidir. Dizel araçlar için geçici, basit bir şey diyemeyiz. Arıza için yine ateşleme kaynaklı bir sorundan söz etmek mümkün. Fakat, ateşleme sisteminde yakıt kadar diğer parçaların da etkisi olabilir. İşte

Antipollution fault arızasının çözümüne yönelik Dizel motorlarda en sık karşılaşılan arıza çeşitleri,

  • Katalitik konvektörün tıkanması ve egzoz gazlarının sağlıklı bir şekilde dışarıya atılamıyor olması.
  • Oksijen sensör arızalı olması nedeniyle ideal hava oranının enjekte edilemiyor olması.
  • Kötü yakıta bağlı bir uyarı ya da yakıt seviyesi oldukça düştüğü için yakıt pompasının deponun altındaki pislikleri de çekerek pompalıyor olması.
  • Hava filtreniz ya da yakıt filtrenizin gereğinden fazla yıpranmış ve kirli olması.
  • Aracın bakımlarının ihmal edilmesi ve düzensiz yapılması.

Arızanın söndürülmesi için aracın Clip cihazına bağlanarak arızalı parçanın tespit edilmesi ve onarımın da bu kapsamda yapılması gerekli.

Sonuç olarak bu bu arızanın çözümünden önce sorunun Peugeot ve Citröen araçlarda ateşleme sistemiyle ilişkili bir arızanın habercisi olduğunu bilmeniz gerekiyor. LPG’li araçlarda bu hatanın gitmesi için entegre bir sistem gerekiyor, bu sistem hava – yakıt karışımı arasında ki dengeyi kurarak arıza lambasının yanmasının önüne geçiyor.

Dizel araçlarda ise durum biraz daha farklıda, bu yazı karşınıza çıkmışsa ateşleme sistemiyle ilişkili bir arızanın otomobiliniz üzerindeki etkisinden söz edebiliriz.

SIK SORULAN SORULAR – Antipollution Fault Arızası

Bu bölümde Antipollution fault arızasına yönelik, siz değerli takipçilerimizin uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Antipollution fault arızası konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Antipollution fault ne demek?

Antipollution fault Türkçe Kirlilik Hatası demektir. Bu arıza aracınızdaki atık gazların, çevreyi standartlar dışında kirlettiğinin habercisidir. Arızanın nedenlerini, çözüm yöntemlerini sizler için konumuzda detaylı bir şekilde analiz ettik.

Antipollution fault Citroen C4 dizel araçlarda neden yanar?

Antipollution fault Citroen C4 dizel araçlarda dışarı atılan gazların kirlilik oranının artışı yüzünden yanar. Çözümü için konumuzu inceleyebilirsiniz.

Antipollution fault ne demek?

Antipollution fault Türkçe Kirlilik Hatası demektir. Bu arıza aracınızdaki atık gazların, çevreyi standartlar dışında kirlettiğinin habercisidir. Arızanın nedenlerini, çözüm yöntemlerini sizler için konumuzda detaylı bir şekilde analiz ettik.

Antipollution fault Citroen C4 dizel araçlarda neden yanar?

Antipollution fault Citroen C4 dizel araçlarda dışarı atılan gazların kirlilik oranının artışı yüzünden yanar. Çözümü için konumuzu inceleyebilirsiniz.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

  1. 15 Ocak 2023

    2010 peugeot 5008 de başıma geldi arac stop etti ve bidaha çalışmadı mazot filtresini degistirdiginizde sorun çözülüyor…

Bir yanıt yazın