1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri

Dünya Genelinde En Çok Satılan Otomobil Markası Belli Oldu

Dünya çapında en çok satılan otomobil markası açıklandı! Şimdiden söyleyelim: Başarılı markalar arasında Tesla bulunmuyor.

Dünya Genelinde En Çok Satılan Otomobil Markası Belli Oldu
Dünya Genelinde En Çok Satılan Otomobil Markası Belli Oldu
0

Otomobil meraklıları en çok satılan otomobil markası listesini merak ediyorlardı. Güncel veriler sonunda açıklandı ve 2022 yılında en çok satan otomobil markası belli oldu. Zirveyi Japon markası Toyota kaptı. Köklü şirket, 2021 senesinde de zirvede yer alıyordu.

Büyük Japon otomobil şirketi Toyota, 2021 yılında dünyanın en çok satan otomobil markası olmayı başardı. Başarılı marka hem Türkiye’de hem de yurt dışında yoğun bir kullanıma sahip. Şirket toplam 9,56 milyon araç sattı. 2022 yılına ait paylaşılan veriler şirketin birinci sırada olduğunu ortaya çıkardı.

Toyota’ya göre şirket, bu yıl dünyadaki tüm araba satışlarına hakim olmayı başardı. Toyota, 2022’de toplam 10.483.000 otomobil sattı. Bu da son derece yüksek bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. Volkswagen AG, Toyota’nın en yakın rakibiydi.

Volkswagen, En Çok Satılan Otomobil Markası Listesinde 2. Sırada

İkinci sırada Volkswagen var
İkinci sırada Volkswagen var

Alman markası Volkswagen ayrıca kişisel verilerini Toyota ile paylaştı. Volkswagen’in imajı ise Toyota’nın eskisi gibi değildi. Alman otomobil devi de bu yıl satışlarda düşüş kaydetti. Normal şartlarda Volkswagen’in neredeyse tüm modelleri yoğun ilgi görüyor.

2021 yılında toplam 8,88 milyon araç satan Volkswagen, 2022 yılında 8,3 milyon araç sattı. Gelir bir önceki yıla göre yüzde 7 azaldı. Araba satışlarındaki bu düşüşün ana nedeni elbette tedarik zincirinin aksamasıydı. Aksamalar pandemi döneminde daha da fazla arttı.

Elektrikli otomobil sektörünün lideri Tesla, 2022’de toplam 1,3 milyon araç sevk edeceğini söyledi. Gündemden düşmeyen şirket, piyasa değerine göre dünyanın en değerli otomobil şirketi olsa da mevcut liderlerin çok gerisinde kalacak gibi görünüyor. En çok satılan otomobil markası söz konusu olduğunda Tesla şu an zirveye yakın bile değil.

Elbette bu durum ileriki yıllarda değişebilir. Ünlü mişyarder Elon Musk, müşterilerin karşısına bir sürprizle çıkabilir. Böylece en çok satan otomobil markası konusuna değinmiş olduk. Araba haberleri ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından iletebilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili