1. Anasayfa
  2. Oto Teknik

Şanzıman yağı ne zaman değiştirilir?

Şanzıman yağı ne zaman değiştirilir?
Şanzıman yağı ne zaman değiştirilir
0

Şanzıman yağı, vites kutusunun akan kanıdır. İnsan için damarlardaki kan neyse, vites kutusunun içindeki şanzıman yağı için de aynı şeyleri telaffuz etmemiz mümkün. Gerek otomatik gerekse de manuel şanzımanlar içinde bulunan yağ; ihmale gelmeyecek derecede yüksek önem arz ediyor.

Peki, şanzıman yağını ne kadar sürede bir değiştirmeliyiz? Değiştirmezsek başımıza neler gelebilir? Gelin birlikte inceleyelim…

Şanzıman yağı değişim periyodları

Şanzıman yağının değişim sıklığı, her otomobil üreticisin kullanım kitabında net bir şekilde tanılandırılmıştır. Kitapçık üzerindeki değişim yıl ya da Km’s ni kontrol edip, o doğrultuda hareket edebilirsiniz. Eğer kullanım kitabınıza erişemiyorsanız,  internete firmanın farklı kullanıcıları tarafınca paylaşılan PDF halini bulabilirsiniz. Ya da müşteri hizmetlerini aramanız durumunda sizlere mail olarak göndereceklerdir. Hiç olmadı bağlı bulunduğunuz otomotiv üreticisinin yetkili servisini arama suretiyle bilgi almanız mümkün.

Şanzıman yağı ne zaman değiştirilir
Şanzıman yağı ne zaman değiştirilir

Teknik açıdan değişim tavsiyesi konusunda uzmanlar her 60000 Km’de bir vites kutusunun yağının değişimini tavsiye eder. Sık değişimden olumlu sonuç alırım diye düşünmeyin. Motor yağı gibi sürekli değiştirmeniz ne yazık ki size maddi zarar dışında hiçbir şey sağlamaz. Motor yağından daha dayanıklı bir yapıda olduğu için kullanım ömrü de daha uzundur.

Şanzıman yağını değiştirmezsek ne olur

Vites kutunuz da en az motorunuz kadar önemli. Güç aktarma organlarının en başlamasıdır. Vites kutusunun içinde çok sayıda dişli bir birleriyle sürtünmek koşuluyla devamlı hareket halindedir. Yağ, bu dişliler arasına süzülerek metallerin aşınmasını engeller ve içeride oluşan ısının dengelenmesine neden olur. İçindeki yağ akıcılık özelliğini kaybeder ve görevini idrak edemezse, vites kutusu yağsız kalacak ve büyük oranda zarar görecektir. Göreceği zarar, ne kadar uzun süre yağsız bıraktığınızla değişkenlik gösterir. Eğer uzun süre bu şekilde devam ederse belirli bir süre sonra yağ kalmaz ve metallerin sürtünmesi sonucunda içindeki dişli yapısında ciddi tahribat oluşacaktır.

Bu da vites kutusunun komple revize anlamına gelir ki fiyat anlamında emin olun bir çok otomobil kullanıcısını üzecek derecede yüksek rakamlar ortaya çıkar.

Otomobil Öğretmenliği tahsilimin ardından, Otomotiv Mühendisliği okuyarak kendi işletmemi kurdum. Otomobillere gönül vermiş bir birey olarak, bildiklerim hakkında insanlara yardımcı olup, bu görüşteki kişilerle yol arkadaşlığı yapmak için SON VİTES YOLA ÇIKTIM.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir