1. Anasayfa
  2. Oto Teknik

Yakıt katkı maddesi avantaj sağlar mı?

Yakıt katkı maddesi avantaj sağlar mı?
Yakıt Katkı Maddesi
0

Yakıt katkı maddesi işe yarar mı? Gittikçe daha da yükselen yakıt fiyatları ve yakıt değerlerini düşürmek adına otomotiv üreticisi firmaların taviz vermek zorunda aldığı performans kriteri yüzünden yep yeni bir sektör ortaya çıktı. Yakıt katkı maddeleri! Peki, gerçekten tasarruf sağlıyor mu? Performansa bir etkisi var mı?

Yakıt katkı maddesi avantajlı mı?

Motorunuz, sürekli yüksek sıcaklıkta yanmaya maruz kalıyor. Bu kapsamda da oluşan kurum nedeniyle aşınan, tıkanan bölgelerin varlığı ne yazık ki kaçınılmaz. Bildiğiniz gibi yakıt motorun içine oldukça yüksek bir basınçla enjekte ediniliyor. Yakıt katkı maddeleri içinde bulunan özel kimyasallar motorda tıkanan bölgeleri temizleyip daha verimli bir yanmanın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kaliteli bir yanmanın oluşması da otomobilinizdeki yüksek performansın habercisidir. Kırmızı ışıkta beklerken İlk kalkış anında performansın önemi daha net hissedersiniz. Otomobilinizin performansı düşmeye başladığı anda 2. Viteste kalkıyor hissiyatını yaşattırır. Otomobiliniz oldukça hantallaşır ve sizde gaz yemiyor hissiyatına neden olur.

Yakıt Katkı Maddesi
Yakıt Katkı Maddesi

Performans dışında yakıt tüketimini azalttığına yönelik de ciddi iddialar dolanıyor. Bazı kullanıcılar bizzat ölçümlemesini yapmış ve değerlerde azalma olduğunu aktarmış. Bu tamamen bir rivayet niteliğinde. Olayı bilimsel anlamda netleştiren şimdiye kadar olmadı. Ama kurum temizliği yapıp performans iyileşmesine neden olduğu da kaçınılmaz bir gerçek. Tabi ki hepsi değil…

Yakıt katkı maddesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Tüm yakıt katkı maddeleri kalitelidir diyemeyiz, içeriğinde ne var bizlerin analiz etme şansı ne yazık ki yok. Bu kapsamda yapılacak en mantıklı yöntem, konu özelinde bir araştırma yapmak. Malum, çağımız internet devri. Arama motorlarından ürün hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Birçok E-ticaret sitesi satış stratejileri kapsamında kullanıcı yorumlarına da yer veriyorlar. O ürünü alıp geçmişte tecrübe eden araç sahibinin görüşlerinden daha değerli ne olabilir ki? Yorumları analiz ettikten sonra ürünü alıp deneyebilirsiniz. Kullanırken yakıtın içine boşaltın ve deponun tamamen dolu olmasına özen gösterin. Yakıtla birlikte karışacak ve motorunuzun içinde dolaşarak ondan beklediğiniz bütün görevleri yerine getirecektir.

Otomobil Öğretmenliği tahsilimin ardından, Otomotiv Mühendisliği okuyarak kendi işletmemi kurdum. Otomobillere gönül vermiş bir birey olarak, bildiklerim hakkında insanlara yardımcı olup, bu görüşteki kişilerle yol arkadaşlığı yapmak için SON VİTES YOLA ÇIKTIM.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir