1. Anasayfa
  2. Yeni Arabalar

Araç kiralama ücreti vergiden nasıl düşürülür?

Araç kiralama ücreti vergiden nasıl düşürülür?
Araç kiralama ücreti
0

Araç kiralama sektörü, şirketlerin araç ihtiyaçları ortadan kaldırmak için sıkça tercih ettiği alanların başında yer alıyor. Sağlamış oldukları birçok avantajın yanı sıra kiralama tutarlarını vergiden düşüyor olmaları onlar için cezbedici bir seçenek oluyor. Her ne kadar vergi kısımlarını muhasebeciler vasıtasıyla yürütülüyor olsak da konu hakkında tam bilinçlenip kirala mı yoksa satın alma mı arasında gidip geliyorsanız sizlere ışık tutabiliriz.

Araç kiralama vergiden düşmek
Araç kiralama vergiden düşmek

Araç kiralama bedelini vergiden nasıl düşüyoruz?

Araç kiralama sistemi ile ilgili yasalarda net bir bilgi mevcut. Gelir Vergisi Kanunu 40. Maddesi içinde belirtilen tanım şu şekilde; “Kazançlar düşülecek giderler bendinde” ticari bir işletmenin kazanç elde etmek amacıyla kullandığı araçların amortisman bedelini dışında tutmak şartıyla ortaya çıkan bakım, onarım ve rutin giderleri kaydederek direkt giderden düşüp indirim hak talep edebiliyor.

Olayı somut bir şekilde örneklendirecek olursak… Diyelim ki siz her ay 3000+ KDV tutarında bir araç kiralamış olun. Size maliyeti yıllık olarak 36000+KDV ‘lik bir rakam oluşturacaktır. Bu durumda siz 36000+KDV’lik tutarın tamamını gider olarak kayıt altına aldırabilirsiniz.

Net rakamlar ile ifade edece olursak;

  • 3000 TL’nin %18’lik KDV’si olan yani 540 TL’yi her ay düzenli düzenlik olarak KDV’den düşerek kar edersiniz.
  • Ödediğiniz aylık 3000 TL tutarını gider yazmanızda devlete her yıl düzenli olarak ödediğiniz gelir vergisinden düşme şansınız olur. Bu oranın %20 olduğunu düşünürsek rakam açısından oldukça karı bir tablo çıkıyor.

Tabi ki bu işlemleri muhasebeciniz yasallaştırıyor. Rakam açısından vergiden düşmenin dışında aracın bakım, onarım, kask, muayene, trafik sigortası gibi ek giderlerine bir ödeme yapmadığınız için kar oranınız git gide katlanmış oluyor.

2022 yılında güncellenen kanun kapsamında limit olarak 4000 TL koyuldu. Bu rakamın üzerini vergiden ne yazık ki düşemiyorsunuz. Kiralamış olduğunuz araç 5000 TL olsa dahi, bunun en fazla 4000 TL’lik tutarını gider olarak düşebileceksiniz. İlgili madde yalnızca “binek” araçlar kapsamaktadır. Ticari araçlar kapsam dışı tutuluyor. Siz yük taşımak amacı ile herhangi bir mini ya da büyük ticari araç kiralamışsanız çıkan rakamın tamamını gider olarak yansıtmanız mümkündür.

Otomobil Öğretmenliği tahsilimin ardından, Otomotiv Mühendisliği okuyarak kendi işletmemi kurdum. Otomobillere gönül vermiş bir birey olarak, bildiklerim hakkında insanlara yardımcı olup, bu görüşteki kişilerle yol arkadaşlığı yapmak için SON VİTES YOLA ÇIKTIM.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir