1. Anasayfa
  2. Oto Teknik

ESP Nedir, ESP Ne İşe Yarar? ** 2024

ESP Nedir, ESP Ne İşe Yarar? ** 2024
ESP Nedir - ESP Ne işe yarar
0

Esp Nedir? Artan araç güvenlik sistemleri ile birlikte otomotiv mühendisliğinin gelişen teknolojileriyle kazandığı ivme de her geçen gün ileri seviyelere geliyor. Sürüş güvenliği için oldukça önemli olan bu sistemler 2000’li yıllarda çok konuşulan özelliklerle yeni nesil araçlarda uygulanmaya devam ediyor.

ESP Nedir – Nasıl Çalışır

ESP Nasıl Çalışır? Elektronik stabilite programı patinaj önleme sistemi anlamına gelen ASR ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi anlamına gelen ABS ile beraber çalışmaktadır. ABS ve ARS sistemlerinin bulunduğu araçlarda ESP 5 farklı donanımla beraber sistemsel bir şekilde çalışarak gereken durumlarda devreye girmektedir.

ESP bu donanımlara ek olarak sürücünün araçtan beklentilerini ve sürüş davranışlarını da analiz ederek bunlar arasındaki herhangi bir sapma anında sürüş standartlarını koruma altına alıyor. Elektronik stabilite programı yanal hız algılayıcısı, tekerlek hız algılayıcıları, ABS hidroliği, direksiyon açısı algılayıcısı, fren basıncı algılayıcısı ve elektronik kontrol ünitesiyle senkronlanmış bir biçimde çalışıyor ve arka planda sürekli olarak veri işlemeye devam ediyor.

Örneğin, yüksek hızda giderken karşınıza bir engel çıktığında ya da yüksek hızlı bir şekilde giderken keskin bir virajla karşılaştığınızda fren refleksiniz ve direksiyon hakimiyetiniz genel akışın dışına çıkar. Sürüş alışkanlıklarınızdaki bu sapma aracın yoldan kaymasına sebep olur. Aracınız herhangi bir sebepten dolayı kontrolden çıktığında tekerlek hız algılayıcıları sayesinde bu durum algılanır. ESP algılayıcıları da aracın gitmekte olduğu yön ile gitmek istediğiniz yön arasındaki dengesizliği tespit eder. Aracınızı yapmak istediğiniz manevra güzergahında veya düz tutmak için Elektronik stabilite programı gerekli gördüğü tekerleğe fren uygular. Bu sayede yol tutuşu doğru ve dengeli bir hale gelir ve aracın kontrolden çıkması engellenerek güvenli bir şekilde kontrol yeniden sürücü hakimiyetine geçer.

ESP Ne İşe Yarar?

ESP Ne İşe Yarar? ESP güvenliği nasıl sağlar ve aracı nasıl yolda tutar sorularının ortak yanıtını, birlikte görev yaptığı diğer mekanizmaları ve sistemin çalışma prensibini inceleyerek kavrayabilirsiniz. Bu inceleme sizlere ESP’nin 2014 yılından şimdiye kadar Avrupa Birliği kapsamında bulunan ülkelerde zorunlu hale getirildiğini de gösterecektir. ESP’de ASR ve ABS gibi kazaları engellemek amacıyla geliştirildiği için hayati önem taşımaktadır.

Seyir halinde ilerlerken yağış gibi faktörler sebebiyle yolda yaşanan anlık bozulmalarla karşılaşılabilir, aracınızın önüne bir canlı çıkabilir veya hızlı bir şekilde keskin bir viraja girerken hızınızı kontrol edememiş olabilirsiniz. Bu ve buna benzer durumlarda ESP, aracınızın savrulma ihtimaline karşı yol tutuşunu ve ihtiyacınız olan dengeyi sağlayarak güvenliğinizi sağlıyor. Ayrıca bu sistem kar ve buzlanma görülen yollarda kapatılabilme özelliğine sahiptir. Çünkü bu yapıda bir yolda seyir halindeyken aracınızdaki en küçük bir kayma sistem tarafından algılanarak aracınızı sürekli durmaya zorlayacaktır. Bu gibi durumlarda ESP üst teknolojiyle donatılmış araçlarda olduğu gibi kendini kapatabilir veya sürücü tarafından devre dışı bırakılabilir.

Çekiş Kontrol ile ESP Aynı mıdır?

Çekiş Kontrol ile ESP Aynı mıdır? ESP ile çekiş kontrol birbirine oldukça karıştırılan iki sistemdir. Çekiş kontrol sistemi ESP tarafından yönetilmektedir fakat farklı bir amaca hizmet etmektedir. Çekiş kontrol sistemi aracın spin atmasını ya da kaymasını önlemez. Adından da anlaşılacağı üzere aracın güç altındayken tekerlekler tarafından daha fazla çekiş gücü üretmesini sağlar. Çekiş kontrol sistemi patinaj çeken tekeri frenleyerek çekiş gücü olan tekerlerin dönmesine izin vererek ya da motorun gücünü düşürerek aracın hareket etmesini sağlar. Bu sistem özellikle yağmurlu havalarda ve ıslak yollarda etkili olmaktadır. Aracın kara saplandığı durumlarda çıkarmak için çekiş kontrolünü kapatmak gerekir. Çoğu araçta bu ESP kapatılarak yapılmaktadır. Araçların çoğunda ESP butonu kapatılarak Elektronik Stabilite Programı değil çekiş kontrolü devre dışı bırakılmaktadır.

ESP Işığı Neden Yanar?

ESP Isigi
ESP Nedir, ESP Ne İşe Yarar? ** 2024 4

ESP Işığı Neden Yanar? ESP ışığı sabit bir şekilde yanık kalabilir veya yanıp sönebilir. ESP, aktif edildiği zamanlarda ESP ışığı birkaç kez yanıp söndükten sonra sönük olarak kalır. ESP ışığının sürekli yanık kalması sistemin çalışmadığını, devre dışı olduğunu göstermektedir.  Bu bazı araçlarda ESP off şeklinde de görülebilir ve bu genelde sürücülerde “ESP off nedir?” sorusuna neden olur. ESP sisteminde bir sorun yaşandığında ESP ışığı sürekli olarak yanık kalır.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir