1. Anasayfa
  2. Otomobil Arızaları

Otomobil Neden Hararet Yapar? 1 Dakikada Öğren

Hararet sorunuyla karşılaşmamak ve yolda kalmamak için dikkat etmeniz gereken konuları derledik.

Otomobil Neden Hararet Yapar? 1 Dakikada Öğren
Otomobil Neden Hararet Yapar?
0

Otomobil neden hararet yapar sorusu araç sahipleri tarafından çok sık gelmeye başladı. Sizler için tüm detayları derledik. Arabanın hararet yapmasının arkasında pek çok sebep olabilir. Ancak genellikle benzer nedenlerden kaynaklı oluyor.

Araba Motoru Neden Hararet Yapar?

Araba Motoru Neden Hararet Yapar?
Araba Motoru Neden Hararet Yapar?

Otomobillerde hararet sorunu ağırlıklı olarak yaz aylarında meydana gelir. Dolayısıyla araç sahipleri de bundan endişe duyar. Hararet, herhangi bir şeyin gereğinden fazla ısınıp çalışmaması olarak tanımlanır. Peki, otomobil neden hararet yapar?

Araç motorunun çalışması için gerekli olan enerji ortaya çıkarken çok fazla ısınırsa hararet oluşur. Söz konusu ısınma belirli bir zaman sonra motorun işlevini kaybetmesine yol açar. Ardından motor ve ona bağlı parçalar zarar görür. Sürüş güvenliği için hararet konusuna mutlaka dikkat etmek gerekir. Hararet sorununun önüne geçmek için parçaların bakımına özen gösterilmelidir.

Arabalarda Hararetin Nedenleri

Otomobil Neden Hararet Yapar?
Otomobil Neden Hararet Yapar?

Motor parçaları, otomobili çalıştırmak için sürekli bir hareket içine girer. Bu hareketin ardından enerji ortaya çıkar. Bu enerji motorun hareketi için gereklidir. Fakat enerji ortaya çıkarken ısınma da meydana gelir. Bu ısınma parçaları eritir ve çalışmasını engeller.

Mühendisler, bahsi geçen ısınmayı önlemek için bazı parçaları kullanmanın önemini fark etmiştir. Bu parçaların geliştirilmesiyle beraber hararet kontrol altına alınmıştır. O nedenle parçaların bakımı son derece önemlidir.

Otomobillerde Soğutma Sistemi Parçaları

Motordaki aşırı ısınma, parçaları eritebilir. Bu nedenle arabalarda aşırı ısınma kesinlikle istenmez. Isınmayı engellemek içinde bazı parçalar kullanılır. Bu parçalardan bazıları şunlardır:

  • Soğutma sıvısı
  • Soğutma pompası
  • Radyatör
  • Termostat
  • Hararet Müşürü

Araba Hararet Yaparsa Ne Yapmalı?

Otomobil neden hararet yapar sorusunu kavradığımıza göre yapılması gerekenlere geçebiliriz. Eğer aracınız hararet yaptıysa aracı durdurun ve rölantide bırakmayın. Bu durumda radyatör soğumaz. Motor çalıştığı için ısı yükselişi devam eder. Dikkat etmeniz gereken şey, ayağınızı gazden çekmek ve yavaşça durmaktır. Otomobilinizin tüm camlarını açmanızda etkili olacaktır. Ardından soğutma sistemini gözden geçirin. Fakat burada ısınan parçalar size zarar verebilir. Her işlemi dikkatlice yapmanız gerekir. Tüm bunların yanında sürüş esnasında hararet göstergesini sık sık kontrol etmenizde faydalı olacaktır.

Böylece Otomobil neden hararet yapar sorusuna ve diğer detaylara değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili