1. Anasayfa
 2. Kendin Yap!

Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılır? ** Resimlerle 5 Adımda Motor Yağı Değişimi!

Motor yağı neden bu kadar önemli? Aracım için en uygun yağ hangisidir, Motor yağı seçiminde nelere dikkat etmeliyim? Motor yağlarının fiyatları nelerdir? Aracınız için en uygun yağı seçmek, yanlış yağ kullanımı nedeniyle başınıza iş açmasını engellemek amacıyla bu içeriğimizde sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılır? ** Resimlerle 5 Adımda Motor Yağı Değişimi!
Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır | Hangi Motor Yağı?
0

Motor yağı değişimi ne zaman ve nasıl yapılır? Motor yağı değişimi Faydalarını saymakla bitiremeyiz. Çünkü insan için kan neyse motor için yağ odur. Motor yağı değişimi gecikirse kısa vadede çok büyük sorunlar göremeyebilirsiniz. Fakat, uzun vadede yaşayabileceğiniz büyük hasarların alt yapısını hazırlamış olursunuz. Motor yağının değişim fiyatlarının yükselmesi dışında yaşanılan ekonomik krizinde etkisiyle birleşince otomobil sahipleri bu durumu ötülebiliyorlar. Bizler de maliyeti binimize edebilmek için Motor yağı değişimi nasıl yapılır? Sorusunu aydınlığa kavuşturacağız. Bu sayede yalnızca motor yağı fiyatıyla, işçilik ödemeden işlemi tamamlamış olacaksınız.

Motor Yağı nedir?

Motor Yağı Nedir?
Motor Yağı Nedir?

Motor yağı nedir? Motor yağı, birbirine sürtünerek çalışan metal parçalar arasında kaygan bir tabaka oluşturup sürtünmeyi en aza indirmekle görevli. Aynı zamanda parçaları temizleyerek erken aşınmasını geciktirir.  Motor çalışma prensibi itibariyle çok sayıdaki metalin bir birbirine sürtünmesi sonucunda belirli bir hareket üretir ve ürettiği bu hareketi aktarma organları vasıtası ile aracın diğer bölümlerine aktarır. İki metali bile birbirine sürttüğünüzde küçük talaşlar halinde parçacıklar dökülür. Motorun içinde de çalışma sırasında çok sayıda metal sürtünür, bu aşınmayı da motor yağı ile engelleriz.

Motor yağı Bu parçaları koruduğu gibi harici olarak da dışarıdan girebilecek dış faktörlere karşı da bir koruma kalkanı oluşturuyor. Akıcılık özelliği sayesinde her yere girerek bu dış etkenleri temizler ve motorunuzun zarar görmesini engeller. Bu kadar önemli bir parametrenin seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Sonuç itibariyle her yağı her motorda kullanamazsınız. Saydığımız bu etkenleri kusursuz bir şekilde sağlayabilmek adına motor yağları da kendi arasında kategorize olurlar. Şimdi de Motor yağı çeşitleri ve motor yağını seçerken dikkat etmeniz gerekenlere değinelim.

Motor Yağ Değişimi Ne Demek?

Motor yağı motorun can damarıdır. Yağ, motorun altına bağlı, arabanın altında bulunan yağ kraterinde bulunur. Motorun tüm dâhili (hareketli) parçalarının motor yağı ile yağlanması gerekir. Yetersiz yağlama, parçaların daha hızlı aşınmasına ve sonunda motor arızasına neden olur. Bir yağ filtresi, yağı temiz ve birikintilerden uzak tutar. Filtre düzenli olarak değiştirilmezse tıkanır ve motora yağ geçiremez.

Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Motor Yağı Nasıl Seçilir? Şimdiye kadar görevini detaylandırdık. Görevini yerine getirebilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekli. Aksi durumda görevini yerine getiremeyecek ve ondan istediğimiz performansa erişmemiz mümkün olmayacaktır. Sizin için en uygun motor yağını belirleyebilmeniz için Motor yağı çeşitlerini kapsamlı bir şekilde ele alıp detaylandıralım. Günümüzde kullanılan motor yağları 3 ana kategori altında değerlendirirler. Bunları sıralayacak olursak;

 • Tam Sentetik Motor Yağları
 • Mineral Yağlar
 • Yarı Sentetik Motor Yağları

Yukarıdaki çeşitler ne anlama geliyor, kendi aracımda hangisini tercih etmeliyim sorularını duyar gibiyiz. Sizler için hemen konuyu detaylandıralım.

Motor Yağı Tipleri
Motor Yağı Tipleri

Tam Sentetik Motor Yağı

Tam Sentetik Motor Yağı grubun en önemlisi! Günümüz teknoloji araçlarının hemen hepsinde Tam Sentetik Motor yağı kullanılmaktadır. Nedeni ise bu yağlar laboratuvar ortamlarında uzman kimyagerler tarafınca özel olarak işlenir. Ham motor yağının dışında motor için özel tasarlanmış kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Fiyat bazında bir kıyaslama yapıldığında Mineral yağlar ve Yarı sentetik motor yağlarına göre daha pahalıdır fakat çok daha iyi bir performans almanıza neden olurlar. Ayrıca ısıya çok daha dayanıklı bir yapı içindeler. Motor içinde yanma oluştuğunu ve çok büyük bir sıcaklık derecesine ulaştığını düşünürsek bizim açımızdan bir yağın ısıya dayanma oranı oldukça önemli bir hal almaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trafik Cezasına İtiraz! 2024 Güncel ve En Basit Yöntemi!

Mineral Yağlar

Bildiğiniz klasik, ham ve çok az işlenmemiş motor yağlarına verilen genel isimdir. Bu çeşitlerin üzerinde herhangi bir ek çalışma yapılmaz. Yapılan tek işlem yağın viskozitesini geliştirmek için basit bir katkı kullanır. Viskozite konusunu merak ediyorsanız okumak için takipte kalın. Aşağıda bu konuyu detaylı olarak ele alacağız. Fiyat açısından en ucuz yağ çeşididir. Fakat sağladığı performans ve motor yağından beklediğimiz verimi alabilir miyiz sorusunu soracak olursanız diğerleriyle kıyaslandığı zaman size en düşük performansı sağlayacaktır.

Yarı Sentetik Motor Yağı

Hakkında çok fazla yorum yapılır ama işin özünü en sade biçimde aktaracak olursa Tam Sentetik Motor Yağı ve Mineral yağın karışımı olarak genelleyebiliriz. Fiyat bazında da bu karışımından nasibini alır ve iki motor yağının ortasında bir rakama sahiptir. Takribi olarak %70 mineral Yağ ve %30 Tam Sentetik Motor yağının karışımıyla oluşurlar. Eğer uygun fiyatlı bir motor yağı arayışındaysanız bu yağları tercih edebilirsiniz.

Temel olarak motor yağ çeşitleri bunlardan ibaret. Tabi bunlarında kendi içinde kırınımları da bulunmaktadır. Bu yağlardan beklenen en önemli özellikle te yukarıda kısa bir şekilde değindiğimiz yağın viskozitesi özelliğidir. Hemen herkesin duyduğu fakat ne olduğunu tam olarak bilemediği bu temel özelliği sizler için ele alıyoruz.

Motor Yağı Değişimi Gecikirse Ne Olur?

Motor Yağı Değişimi Gecikirse Ne Olur? Motor yağlarının bir akıcılık özelliği vardır ve bu durum da teknik olarak Yağ Viskozitesi olarak adlandırılır. Viskozite, köken olarak İngilizce tabanlı bir kelime olmakla birlikte “Viscosity” kelimesinden doğan yabancı kökenli bir kelime. Visko kelimesi Türkçe’ye “akma” olarak çevrilmiş, Viscosity ise “akmazlık” olarak genellemiştir. Sözlük anlamı itibari ile bir maddenin akışkanlığı karşı direnç olarak genellemektedir. Biz bunu otomobillere de benzer bir yapıda kullanıyoruz.

Genel anlamda otomobil dilindeki çevrimini Katmanlar arasındaki sürtünmeyi engelleyen direnç olarak kullanılmaktadır. Yağın akıcılık özellikleri olarak ta ifade edilmektedir. İnce yağlar daha düşük değerlerde bir viskoziteye sahip olurlar ve yüksek viskoziteli kalın motor yağlarından düşük sıcaklıklarda daha kolay dökülme özelliği taşırlar. Kalın viskozite özelliğine sahip motor yağları ise ısıya karşı mukavemeti korumakta çok daha iyidirler.

 Motor yağına baktığımız anda viskozite değerlerini tahmin etmeniz pek mümkün değil. Bu laboratuvar ortamlarında belirlenen bir özelliktir. Fakat kanuni olarak kullanılan her motor yağının üzerine Viskozite değerlerini yazmak zorundadırlar. Bu nedenle satın olacağınız yağ kutusunun üzerinde viskozite değerleri ve motor yağının çeşidini açık bir ifadeyle yazarlar. Kutunun üzerinde yalnızca bu ikisi yazmaz.

Motor yağı arayışına girmişseniz tamamında 0W- 20, 0W- 30, 10W- 30, 10W- 40, 10W- 50, 10W- 60, 15W- 40, 20W -50, 5W-20, 5W- 30, 5W- 40 gibi farklı terimlerle de karşılaşırsınız. Bu terimlerin tamamı yağın viskozite değerlerini açıklamaktadır. Peki bu rakamlar ve harfler ne anlama geliyor? Olayın mantığı tamamen şu şekildedir,

Kutu üzerinde görmüş olduğunuz W harfi “Winter” kelimesinin kısaltmasını ifade eder. Türkçe karşılığı olarak Kış demektedir.

W harfinden önce ve sonra görmüş olduğunu rakamlar ise ısı derecesini ifade etmektedir. “W” harfi önündeki değer kış derecesini “-“ alanından sonra görmüş olduğunuz değer ise yaz sıcaklık derecesini açıklıyor.

Gördüğünüz gibi üzerinde tek harf olmasına rağmen 2 ayrı derece bulunuyor. Akıllara hemen bir motor yağı 2 ay dereceye nasıl ulaşır sorusu gelebilir. Viskozite de kendi arasında ikiye ayrılmaktadır.

Bunlar,

 • Tek viskozite
 • Multi viskozite

Eğer belirli bir bölgede ve sabit bir sıcaklıkta ikamet ediyorsanız ya da ben yaz kış aynı motor yağını kullanırım derseniz Tek viskoziteli motor yağını tercih edebilirsiniz. Bu motor yağ tiplerinde tek ısı derecesi bulunur. Bütün sıcaklıklarda aynı viskoziteye sahiptirler, değişken bir yapıda olmazlar. Ne yazık ki ülkemiz şartlarında bu pek mümkün değil. O zaman mümkün olan ve en yaygın olarak Multi viskoziteli yağlar devreye giriyor.

Multi viskoziteli motor yağları ise günümüzde hemen hemen bütün motor yağlarında kullanılan tiptir. Hem kışın hem de yazın kullanılabiliyor olması onun tercih edilme oranı yükseltiyor. Ülke olarak değişen hava koşularına sahip bir yapıda olduğumuz için motor yağının da buna elverişli bir yapı içinde olabilmesi kullanılması için en önemli özellik olarak ön plana çıkıyor. Aksi durumda kalın bir yağ tercih edecek olursanız soğuk havalarda tamamen bir jel görünümüne girecek ve görevini tam olarak yapamayacak.

Ya da bunu ortadan kaldırmak için ince bir yağ tercih ederseniz soğukta olukça güzel akacaktır fakat çok yüksek sıcaklıklarda motor ve silindir arasındaki mevcut tabaka oldukça incelecek, neredeyse kalmayacaktır. Konuyu daha net ifade edebilmek adına örneklendirecek olursak,

Motor yağı değişimi nasıl yapılır?

Diyelim ki aracınızı soğuk bir havada çalıştırdınız ve çok uzun süreli bir seyahat yaptınız. Aracınızı stop ettikten sonra motor yağınız süzülmeye başlayacaktır ve alt kartere tekrar birikmeye doğru yönelecektir. İçindeki yağ devamlı döndüğü için belirli bir ısıya ulaşmış ve incelmiş olacak. Ani bir işiniz çıktı ve tekrar aracınızı kullanmanız gerekiyor. Marş yaptıktan sonra mevcut yağın motorun bütün parçalarına kadar ulaşması gerekli, fakat yeterince ince olduğu için kalınlaşamıyor. Bu durumda ne yapacaksınız? Biraz duralım da araca kalınlık özelliği yüksek motor yağı ile değiştirelim deme şansımız ne yazık ki yok.

Yağ kalınlaşması gereken bölümlerde kalınlaşamayacak ve ince kalacaktır. Bu da motorunuzun tekrar kullanılamayacak bir düzeye kadar ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle bu sorunu ortadan kaldırabilmek amacıyla tek viskozite özelliğine sahip motor yağlarının içine farklı polimerler eklenerek Multi Viskositeli motor yağları üretilmiştir.  Geliştirilmiş olan bu multi viskoziteli motor yağları ilk çalıştırmada motor soğukken ya da kış aylarında ihtiyaç duyabileceğiniz kadar ince, yaz aylarında ya da motor yüksek derecede bir ısıya ulaştığında kalın bir yapıya bürünürler. Özetlemek gerekirse neye ihtiyacınız var ise o şekle bürünebilirler. Ayıca Multi viskozite özelliğine sahip motor yağları aşağıda sıraladığımız oranda aracınıza ek bir katkı sağlamaktadır.

•         %3 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

•         Hem düşük hem de daha yüksek sıcaklıklarda daha fazla koruma sağlarlar.

Tek viskoziteli yağlara eklenen polimerler bu kadar çok özelliği nasıl taşıdığı oldukça şaşırtıcı değil mi?  Polimer denilen aslına bakarsanız kimyasal bir madde. Motor yağının içine eklendiğinde su içinde yüzen bir top olarak düşünebilirsiniz. Motor yağı yüksek dereceye ulaşıp incelmeye başladığı anda polimerler çözülür ve kalın bir zincir katmanına dönüşür. Bu yöntemlerde yağın incelmesini önler ve kalın bir yapıya bürünmesini sağlar. Uzun uzun anlattık, artık her şeyi daha net biliyorsunuz. Peki hangisini seçeceksiniz?

Hangi Motor Yağını Almalıyım?

Hangi motor yağını almalı
Hangi motor yağını almalı

Hangi Motor Yağını Almalıyım? Şunu hiçbir zaman unutmayın ki aradığınız şey en iyi motor yağı değil, aracınızla en uyumlu motor yağıdır. Bu uyum motorunuzun özellikleri dışında yaşamış olduğunuz ortamın dış hava sıcaklığı ile de doğru orantılıdır. Çok şık markadan çok şık kıyafetler alabilirsiniz. Eğer renk uyumunu sağlayamazsanız ortaya çıkan görüntü hiç hoş olmayacaktır. Motor yağı da aynı şekilde. Bulunduğunuz şehrin hava şartları, motor yağının tipi, ihtiyaç duymuş olduğunuz özellikler sizin tercih edeceğiniz motor yağında değişkenlik gösterebilir. Bu neden en iyi arayışından ziyade en uygun yağ arayışı içine girin.

Bahsetmiş olduğumuz ısı değerleri nedeni ile belki de hemen herkes aynı düşünce içine kapıldı. O zaman en düşük W değeri ve yanında yazan en yüksek ısı değeri en iyi yağdır. Olay aslında tam olarak öyle değil. Evet, motor yağlarında genel olarak soğukta ince, sıcakta ise kalın bir yapıda olması beklenir. Ama şöyle düşünün ki Erzurum gibi oldukça soğuk bir yerde yaşıyorsunuz 60 derecelik ısıya ulaşabilecek misiniz? Ya da Antalya gibi bir sıcak şehir kışın bile kaç kez 0’ın altında bir dereceyi görür? Bu nedenle yaşadığınız şehir seçeceğiniz viskozite değeri için oldukça önemli bir hal alıyor.

Isı derecesini belirlediysek, gelelim en küçük detaya. Aracınızdan ne bekliyorsunuz? Kimisi performans ister kimisi az yaksın ister her kesin ayrı bir beklentisi vardır. Motor yağlarının hemen hepsinde bu konu hakkında da küçük bir yazı bulunur. Bunun genel ismi, ACEA (Association of European Car Manufacturers) Sınıflandırmasıdır. Bunu sınıflandırma tek bir harf akabinde de bir rakam bulunur. Örnek; B3 gibi. Buradaki harf ve rakamların açıklaması şu şekilde,

Harfler

A – Benzinli motorda kullanılabilir.

B – Dizel motorda kullanılabilir.

C- Egzoz salınımı azaltmak için dizel partikül filtresi ile donatılmış araçlarda kullanılabilir

Rakamlar

1-        Genel Amaç İçin

2-        Ortalama bir seviye için

3-        Yüksek bir performans için

Şimdi yukarıdaki verdiğimiz rakamları biraz örneklendirerek hangi yağa yönelmeniz konusunda size yardımda bulunalım.

0W- 20 & 30: Sıcaklık değerlerinin daha düşük olduğu ılıman iklimlerde tercih edilebilir. Oluşturduğu daha az ısı salınımları nedeniyle Honda marka araçlar için özellikle kullanıyor.

10W- 30 & 60: Genellikle 10 yaş üstü araçlar için tasarlanmıştır. Aracınız oldukça yüksek KM ya da yüksek bir yıl geçmişi var isse bu yağlara yönelebilirsiniz.

15w -40 & 20W-50: Km’si oldukça yüksek ve şehir içi trafiğinde daha yoğun araç kullanıyorsanız bu yağ tiplerine yönelebilirsiniz. Kalın olduğu için yağ sızıntılarını da önlemiş olursunuz.

5W- 20 & 30 & 40 Serisi: Günümüz teknolojik araçlarının performansı ve ülkemiz iklim sıcaklık değişimleri baz alındığında en çok kullanılan yağ tipi. Yeni bir otomobilin piston aralıkları çok daha incedir, haliyle ince yağ kullanırsanız hem sürtünmeyi minimize edersiniz hem de aralıkların dar olduğu için en mantıklı yağ tipidir. Renault hemen bütün araçlarında bu seriyi kullanır. Benzinli araçları için 5W-40, dizel araçları içinse 5w-30’u öngörmektedir. Bir dip not daha aktaralım. Aracınızda partikül filtresi olup olmaması seçeceğiniz yağda büyük bir önem taşıyor. Aracınızda Partikül filtresi var ise mutlaka partiküllü motor yağlarını tercih etmeye özen gösterin. Biraz da numaralarına göre motor yağılarının kullanım alanlarını inceleyelim.

10 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

10w 40 motor yağı motorun çalışma iklimine bağlı olarak -18 derece 40 derece arasındaki motorlarda kullanılır. Genel anlamda ülkemizdeki ısı şartları baz alındığında ülke genelinde tüm araçlarda tercih edilebilir. Benzinli, LPG’li ya da dizel motor tipi fark etmeksizin, hem hususi hem de kamyon ve ticari araçlarda tercih edilebilmektedir. Ağırlıklı olarak benzinli motorlar bu normlarda yağ kullanmaktadırlar.

5 30 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

5W 30 motor yağı, günümüzün en popüler akıcı özelliklere sahip yağ tipidir. Binek otomobiller dışında SUV tarzı Jipler ve hafif kamyonlar ağırlıklı olarak kullanıyor. Özellikle de partikül filtreli dizel motorlar için bu yap vaz geçilmez diyebiliriz.

Artık konuya tamamen hâkimiz, neyi alacağımızı öğrendik. Her şey iyi güzel de peki ya fiyatları ne kadar?

Motor Yağı Fiyatları Ne Kadar?

Motor Yağı Fiyatları
Motor Yağı Fiyatları

Motor yağları sıvı bir yapıda oldukları için litre bazlı satışı yapılır. Tercih edeceğiniz motor yağının özellikleri ve içindeki kimyasalların yoğunluklarına göre rakamda değişiklik olması mümkündür. Ortalama motor yağının litresi 30-60 TL periyodları arasında değişir. Aracınıza tabi ki 1 litre motor yağı eklemeyecekseniz. Birçok araba ortalama 4-4,5 Litre motor yağı kullanır, yani ortalama 1000 tl ile 1500 Tl arasında bir motor yağı fiyatı ile karşılaşacaksınız. Tabi bu bahsettiğimiz rakamlar binek araçlar için geçerli. Hafif ticari ve büyük ticari araçlarda bu fiyatlar daha da yükselecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Arabada Boya Değişen Nasıl Anlaşılır? (6 Adımda Kontrol)** 2024 Güncel

Motor Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Motor yağı değişimi nasıl yapılır
Motor yağı değişimi nasıl yapılır

Motor Yağ değişimi Nasıl Yapılır? Motor yağı değişimi sandığınız kadar zor bir işlem değil. Hatta benzinliklerde motor yağının satın alınması durumunda  “Ücretsiz motor yağı değişimi” yapılır.  Fakat her ne kadar ücretsiz denilse de, benzinlikteki motor yağ fiyatlarının oldukça yüksek olduğu düşünüldüğünde, aslında işçilik bedelinin de parça giydirildiğini anlamak hiç de zor değil. Büyük marketlerde ya da internet sitelerinde karşılaştığımız yağ fiyatının X2 katı ücretler karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle yukarıda yaptığımız açıklama kapsamında motor yağının türünü belirleyin daha sonra işleme başlıyoruz.

 1. Aracınızı öncelikle düz bir alana ve sakin bir yere park edin. Aksi durumda gelip geçen ve bakan meraklı gözler dışında, dik rampadaki eğim sizleri işlem sırasında oldukça rahatsız eder.
 2. İhtiyacımız olan bir kova, yayvan bir kap… Amaç akan yağı içine bırakmak. Kabı resimdeki gibi alt kartelin bağlantı cıvatasının altına yerleştirin.
 3. 14 Açıkağız anahtarla, kartel cıvatasını sökün. Yağ aşağı doğru süzülmeye başlayacaktır. Acele etmeden, tamamen kaba süzülmesi için bekleyin.
 4. Şimdi kaputu açın ve alt resimdeki gibi yağı buradan ekleyin.
 5. Aracı çalıştırın ve sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
Motor Yağı Ekleme
Motor Yağı Ekleme

Motor Yağı Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Motor yağı değiştirirken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar var. Fazla yağ koyayım, eksilmesin diye düşünmeyin. Yağın azı olduğu gibi fazlası da zarar. 4 litre yağ boşalttıktan sonra, yağ çubuğundaki MAX yazısını geçmeyecek şekilde aşama aşama ekleme yapın. MAX seviyesinin hemen altında durun. Aksi durumda fazla yağ turboya basar ve tamamen zarar görmesine neden olur.

 • Yağ değiştirildiğinde, daima yağ filtresini değiştirmeniz tavsiye edilir. Fakat, bu konu için olmazsa olmaz diyemeyiz. Eski nesil araçlarda hep 2 yağ değişiminde bir yağ filtresinin değişimi yapılırdı.
 • Yedek yağ, her zaman yukarıda anlattığımız aracınız için gerekli özelliklere uygun olmalıdır.
 • Yağınız değiştirildikten sonra, herhangi bir sızıntı olmadığından emin olmak için, aracı birkaç dakika çalıştırmalısınız.

Motor yağı değişimi ne zaman ve nasıl yapılır? Motor yağı değişimi Faydaları saymakla bitmez. Çünkü insan için kan neyse motor için yağ odur. Motor yağı değişimi gecikirse kısa vadede çok büyük sorunları göremeyebilirsiniz. Fakat, uzun vadede yaşayabileceğiniz büyük hasarların alt yapısını hazırlamış olursunuz. Motor yağının değişim fiyatlarının yükselmesi, yaşanılan ekonomik krizinde etkisiyle birleşince otomobil sahipleri bu durumu ötülebiliyorlar. Bizler de maliyeti binimize edebilmek için Motor yağı değişimi nasıl yapılır? Sorusunu aydınlığa kavuşturacağız. Bu sayede yalnızca motor yağı fiyatıyla, işçilik ödemeden işlemi tamamlamış olacaksınız.

Sık Sorulan Sorular – Motor yağı değişimi

Bu bölümde hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli kullacılarımızın uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Motor yağı değişimi konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. 

Araç Yağ Değişimi Kaç Km’de Yapılır?

Araç Yağ Değişimi üretici firmanın katalog değerleri kapsamında yapılmalıdır. Ortalama 15.000 KM ya da 1 YIL hangisi önce dolarsa motor yağının değişimi gerekir. KM yapmasanız da Viskozite özelliğini yitireceği için her yıl yağ değiştirmelisiniz.

Motor Yağı Değişimi Faydaları Nelerdir?

Motor Yağı Değişimi Faydaları arasında en başlıca görevi sürtünmeyi azaltmak ve motorun ömrünü uzatmak olduğunu söyleyebiliriz. Motor performansı da paralel bir şekilde yükselir.

Motor Yağı Değişimi Gecikirse Ne Olur?

Motor Yağı Değişimi Gecikirse, kısa vadede bir zararı olmaz. Acil işiniz varsa, öteleyebilirsiniz. Fakat süreci çok da ertelemeyin. Aksi durumda ciddi zararlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili