1. Anasayfa
  2. İncelemeler

Motor temizliği nasıl yapılmalıdır? ** 2023

Motor temizliği nasıl yapılmalıdır? ** 2023
Motor temizliği nasıl yapılır?
0

Araçlarını seven kullanıcılar şüphesiz ki motor temizliğine de çok önem verirler. Hatta motoru temiz olan bir aracın daha az yaktığı/daha iyi performans sergilediğini düşünen kişilerin sayısı bile hiçte azımsanamayacak kadar yüksek düzeyde. Peki, gerçekten etkisi oluyor mu?

Motoru Temizliği şart mı?

Motor temizliği nasıl yapılır?
Motor temizliği nasıl yapılır?

Motorlar zamanla kullanıma bağlı olarak üzerlerinde deformasyon, yağ terlemeleri gibi istenmedik durumlara maruz kalırlar. Motorlar kapalı bir sistem oldukları için ve de kaput ya da bağlı oldukları diğer alanlara izolasyonlar yapılıp soğuk/sıcağa karşı duyarlı olduklarından kesinlikte temizliğe ya da yıkanmaya ihtiyaç duymazlar.

Neden motoru yıkamak istiyorlar?

Bazı araç kullanıcılarının aşırı titiz yapısı bunun gibi sonuçlar doğuruyor. Özellikle günümüz motorlarındaki elektronik yapının suya maruz kalması sonucunda bu entegrelere sıvı temasının oluşması, aracınızda yüksek derecede hasar verme riski taşımaktadır.

Motoru Yıkamak Neden Zararlı

Motor yıkama
Motor yıkama

Zararlarından bu kadar bahsetmişken madde madde neden zarar vermediği konusuna değinmeden olmaz.

  • Motor çalışma sırasında yüksek dereceden ısıya maruz kaldığından siz buna soğuk suyu değdirdiğinizde metalin çatlaması söz konusu olabilir.
  • Kullanmış olduğunuz tazyikli su her hangi bir şekilde hava filtresinin içine girerek motora girebilir korozyon oluşturup yağa karışabilir.
  • İçeride yapışan bir çamur yâda taş parçası yerinden çıkarak kayışların arasına girme riski oluşturur. Eğer görmezsen izde kayışları sıyırması muhtemeldir.
  • Üzerindeki sensörler su ve yoğun nemden etkilenebilirler
  • Eskiyen kablo yâda hortumlar yırtılabilir.

Sonuç olarak motoru kesinlikle yıkamamanızı tavsiye ediyoruz. Oranın kirliği sizi çok rahatsız ediyorsa nemli bir bez yardımıyla yavaş yavaş silerek temizliğini yapabilirsiniz. Fakat ille de yıkama taraftarıysanız bu işi profesyonellere bırakmak zorundasınız. Zarar verebilecek yerlere tedbir almak koşuluyla yıkama yapabilir. Fakat elektronik beyin kısımlarına özellikle dikkat edilmesi gerekli. Mümkünse su basıp yıkamak yerine, WD+0 tarzında temizleyici spreyleri tercih etmeniz sizler için çok daha avantajlı olacaktır.

Otomobil Öğretmenliği tahsilimin ardından, Otomotiv Mühendisliği okuyarak kendi işletmemi kurdum. Otomobillere gönül vermiş bir birey olarak, bildiklerim hakkında insanlara yardımcı olup, bu görüşteki kişilerle yol arkadaşlığı yapmak için SON VİTES YOLA ÇIKTIM.

Yazarın Profili