1. Anasayfa
  2. Otomobil Arızaları

Marş Basmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Hiç beklenmedik bir anda marş basmama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız.

Marş Basmama Sorunu Nasıl Çözülür?
0

Günümüzde sıfır otomobil fiyatlarının bir hayli yüksek olduğu söylenebilir. Dolayısıyla pek çok kişi 2. el araç almayı tercih ediyor. 2 el otomobillerin arıza yapma riski sıfır araçlara göre çok daha yüksektir. Hele ki bakımları aksatılmışsa arıza meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Otomobiller komplike bir yapıya sahiptir. Arıza yapabilecek sayısız bölüm mevcuttur. Bunlardan bazıları yolda kalmanıza bile sebep olabilir. Bazıları için ise servise götürmeniz yeterli olacaktır. Bu konuda örnek verecek olursak; tekerleğinizden gelen uğultu sizi yolda bırakmayabilir. Ancak triger kayışının kopması yolda kalmanıza neden olur. Otomobillerde meydana gelen sorunların önemli bir kısmında ufak dokunuşlar sayesinde çekici çağırmaktan kurtulabilirsiniz.

İkinci el otomobillerde en sık meydana gelen problemlerden biri şüphesiz marş basmama sorunudur. Peki, marş basmama sorunu nasıl çözülür? Sizler için tüm detayları derledik. Şimdi hiç vakit kaybetmeden ayrıntılara geçelim.

Marş Basmıyor, Ne Yapmam Gerekiyor?

Marş basma işlemi, araç motoruna ilk hareketi marş dinamosuyla verme işlemine denir. Herkesin bildiği üzere bu işlem anahtarın çevrilmesiyle gerçekleşir. Marş dinamosundaki dişli, volantı döndürmeye yarar. Ateşlemenin ardından çıkan enerji, motorun hareket etmesini sağlar.

Marş motoru bazı zamanlarda arıza yapabilir. Mola vermek için durduğunuzda bir anda marşınızın basmadığını fark edebilirsiniz. Bunun arkasında pek çok neden olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • İlk önce aracın aküsünü kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer şarj dinamosunda problem varsa araç aküsü dolmaz. Dolayısıyla otomobilde çalışmaz.
  • Eğer akünüzün normal seviyede olduğundan eminseniz marş dinamosunda bir sıkışıklık meydana gelmiş olabilir. Bu tip durumlarda aracı servise götürmeniz gerekir. Bunun yanında marş dinamosuna herhangi bir sopa vb. yardımıyla abartmadan vurmak, sıkışıklığı giderebilir.
  • Eğer vurmanızın ardından araç çalışırsa marş motorunun mutlaka bakım görmesi gerekir. Hiç geciktirmeden göstermeniz tavsiye edilmektedir.
  • Marş dinamosunda genellikle bobin kaynaklı problemler gözlemlenmektedir. Ayrıca bilya, kolektör ve dişlilerde arıza ve deformasyon olabilir.

Böylece marş basmama sorunu nasıl çözülür sorusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

[kredi_hesaplama]

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir