1. Anasayfa
 2. İncelemeler

Atmosferik Motor Nedir, Atmosferik Motor Ne İşe Yarar?

Atmosferik Motor Nedir? Günümüzde bu motor tipleri öyle çok arttı ki.. Küçük motorlar devasa araçlara takılıyor. Peki, işe yarar mı? Atmosferik motorun diğer motorlardan farkı nedir? atmosferik motorların avantajları ve dezavantajlarını tanımlayarak sizler için derledik.


0

Atmosferik Motor Nedir? Çağımızın deyimi oldu artık Atmosferik motor. Son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan bu motor türü için Atmosferik motor iyi mi? soruları yöneltiliyor. Atmosferik motor yeni bir teknoloji değil, yalnızca günümüzde genişletilip iyileştirilmesiyle birlikte popülaritesini arttıran bir motor tipi. Atmosferik motor avantajları ve dezavantajlarıyla yeni nesil bazı araçlarında kullanılıyor. Bu motor iyi midir, diğer motorlardan farkı nedir?

Atmosferik Motor Nedir?

Atmosferik Motor Nedir
Atmosferik Motor Nedir

Atmosferik Motor Nedir? Sorusuna verilebilecek en net yanıt bulunduğu ortamdaki hava basıncını kullanarak çalışan bir motor tipi olduğunu söyleyebiliriz. Bu ne demek? İçten yanmalı diğer motor tiplerinde hava gönderme turbo tarafından yapılmaktadır. Fakat, bu atmosferik motorlarda atmosferin basıncı kullanılır. Bu basınç kat ve kat arttırarak motorun içine ideal yanma ortamının oluşturulması için hazırlanır. Basıncı arttırmak için de vakumlama teknoloji kullanılmaktadır. Anlayacağınız yanma için gerekli olan hava ve yakıt karışımı yanma odasına vakumlanarak çekilir ve bujinin ateşlemesiyle yanma başlamış olur.

Atmosferik motorun diğer motorlardan farkı nedir?

Atmosferik motorla diğer motorların farkı nedir sorusu ister istemez akıllara geliyor. Diğer motorlar diye genellediğimiz motor tipleri TURBO sistemiyle çalışırlar. 1 BAR atmosferik basınç vakumla çekilirken, Turbo sistemi basıncın yüksekliği ya da düşüklüğü fark etmeksizin, havayı motorun ihtiyacı olduğu kadar yanma odasına aktarır.  Bu da turbo motorların daha büyük hacimli, atmosferik motorların daha yüksek hacimli olmasına neden olacaktır.

Her iki motor tipi de çalışma sistemine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde ayırabiliriz.

Atmosferik motorun avantajları nelerdir?

Atmosferik motorun avantajları arasında en belirgin olanı tükettiği yakıt ortalaması. Çünkü, tamamen az yakması üzerine tasarlanmış. Tabi, bu da performanstan feragat etmenize neden olmaktadır. Atmosferik motorun faydalarına yönelik diğer maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Bakım ve onarımları daha az maliyetle yapılır.
 • Gaza bastığınız anda TURBO GECİKME sorunu yaşamayacağınız için, direkt performans alırsınız.
 • Turbolu motorlar çok kısa sürede yüksek ısıya ulaşıp, soğutma sistemini devreye sokar. Atmosferik motorlarda bu süreç daha uzundur.
 • Eğer aracınıza LPG takmak gibi bir fikriniz varsa uyumluluk açısından atmosferik motor iyi bir seçenek olacaktır. Yüksek ısıya dayanıklı bir subap takmanız %50 ‘ye varan tasarrufa neden olur
 • Düşük devirlerde hızlanması çok daha iyidir.
 • Motorun içindeki silindir sayısını arttırırsanız gücünde bariz bir şekilde yükseldiğini görürsünüz.
 • Üretim maliyeti düşük olduğu için bu durum satış fiyatlarına da yansır ve otomobili daha ucuz alırsınız.
 • Yeni nesil motordur. Renault ve Toyota başta olmak üzere bir çok benzinli araçlarında bu motor tipini tercih ediyorlar.

Bunlar olumlu yönleri, bir de ne yazık ki olumsuz yönleri mevcut.

Atmosferik motorun dezavantajları nelerdir?

Atmosferik motorun dezavantajları arasında en olumsuz olanı motor performansı. Atmosferik motorun vakumladığı hava basıncı, Turbolu motorun ürettiği beygir gücünden daha düşük olduğu için haliyle performansı turbolu motorun bir tık altında. Atmosferik motorlu araçları tercih edecekseniz performansın azalmasını kabul edeceksiniz. Performans motorları düşünüyorsanız, bu motor tipleri sizin için hayal kırıklığı olacaktır. Bunların dışında Atmosferik motorun dez avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Turbo motorlara göre motor daha gürültülü çalışır.
 • Dışarı gönderdiği egzoz emisyon değerleri turbo motordan daha yüksektir.
 • Motor performansı turbo motora göre daha düşüktür.

Atmosferik motorun dezavantajları arasında en öne çıkan motor performansının düşüklüğü. Peki, bu sonradan yükseltilebilir mi?

Atmosferik motorda performans arttırmak mümkün mü?

Atmosferik motorda performans arttırmak için günümüzde bazı harici yazılımlar kullanılmaktadır. Ayrıca motorun hava giriş çıkışlarının, supap derecelerini ve sıkıştırma oranının manuel bir şekilde revize çalışmaları da bulunmaktadır. Fakat bunlar, yakıt ortalamasının yükselmesine neden olacaktır. Belki motorda %10 performans kazanımı sağlayabilirsiniz fakat yakıtın yaklaşık %20 oranında artmasına neden olacaktır. Bu işlemi yaptırmaya değer mi yoksa değmez mi artan yakıt ortalamasına göre değerlendirip, kendiniz karar verebilirsiniz.

Atmosferik motor iyi mi?

Atmosferik motor iyi mi? konusu biraz göreceli, kişiden kişiye değişir. Eğer motorum az yaksın, ondan yüksek performans istemiyorum derseniz sizler için atmosferik motorlar güzel bir alternatif olabilir. Fakat aracımdan performans istiyorum derseniz bu durumda turbo motorlara yönelmeniz gereklidir. Atmosferik motorlar her ne kadar ilk kalkışlarda Turbo motorlara oranla daha seri olsalar da, yüksek hıza ulaşma konusunda turbo motorlar daha başarıdırlar.

Uzman Görüşü : Sonuç olarak atmosferik motorlar daha uzun ömürlüdür. Bakım, onarım ve satış rakamları daha düşüktür. Turbo motorlardan daha yüksek performans elde edersiniz ve LPG sistemiyle çok uyumlu olduğu söylenemez. Atmosferik motor avantajları ve dezavantajları konusunda aklınıza takılanları, görüşlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular – Atmosferik Motor Nedir?

Bu bölümde hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli kullanımızın uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Atmosferik motor nedir konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Atmosferik motor ne işe yarar?

Atmosferik motor, turbo motorlardan farklı olarak 1 BAR atmosferik basıncı içine çeker. Bu hava vakumlama sistemiyle yanma odasına gönderilir. Daha sonra da sağlıklı bir yanma başlar.

Atmosferik motora turbo olur mu?

Atmosferik motora turbo olur mu sorunu hep akıllara gelir. Olur, fakat biraz maliyetli bir sistem. Eğer kurulursa harika bir motor performansı ve düşük yakıt ortalaması elde edilebilir.

Atmosferik motor uzun ömürlü mü?

Atmosferik motor, ısıya daha geç ulaştığından turbo motora nazaran daha geç dejenere olur. Yüksek ısı, motorun performansını düşürür. Dolayısıyla atmosferik motoru, turbo motordan daha uzun ömürlü olarak değerlendirebiliriz.
Atmosferik motor nedir?
1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir