1. Anasayfa
  2. Otomobil Haberleri

Araç muayene randevusuna gitmezsem ne olur?

Araç muayene randevusuna gitmezsem ne olur?
Araç muayenesine gitmezsem ne olur
0

Araç muayene randevusuna gitmezsem ne olur? Araç muayenesi kanuni bir mecburun dışında, insan açısından da kullandığı otomobilin sağlamlığının testi açısından şart olduğu için mutlaka gidilip kontrollerinin yapılması gereken bir yer. Şayet araç muayenesine gitmezseniz ve aracı muayenesi olmadan kullanırsanız, ilk çevirmede aracınız çekilir ve ceza ödersiniz. Ek olarak muayeneye girmediğiniz içinde son muayene tarihinden itibaren katlanarak ceza uygulanır. Eğer bir kişi 3 kez randevu alıp iptal etmeden muayene istasyonuna gitmezse bir daha o sene içerisinde araç muayene randevusu alamaz ve aracını muayene ettiremez

2918 rakamlı karayolları trafik Kanunu’nun 34. Maddesi, karayolları trafik yönetmeliği, araçların imal, tadil ve montajı hakkındaki yönetmelik ve Avrupa birliği direktifleri ihtarnca; “Türkiye sınırları içinde trafiğe çıkan tüm motorlu kara taşıtları ve römorkların” araç muayenesi yapmış oldurması zorunludur. Araç muayenesi; otomobil, motosiklet, kamyon, kamyonet, traktör ve bunun gibi motorlu bir kara taşıtının yol ve yolcu güvenliği göz önüne alınarak trafiğe çıkabilir kapasitede olduğunun yetkili merciler tarafından kontrol edilmesi olayıdır. Bu işlemi yalnızca Tüvtürk firması ile yapılır ve önceden muayene randevusu alma zorunluluğunuz vardır.

Tüvtürk Araç Muayene randevusu nasıl alınır?

Aracınızı muayeneye götürmeden birkaç gün önce araç muayene randevusu almanız icap eder. Kesafet oluşmaması ve araç sahiplerinin rötar cezası ile yüz yüze kalmaması için Tüvtürk muayene istasyonu 194 durağan, 2 motosiklet ve 73 seyyar istasyon ile hizmet vermektedir. Randevunuzu dilerseniz web sitesi üzerinden, isterseniz de telefonla alabilirsiniz.

Araç muayenesi için gerekli evraklar nelerdir?

Trafik tescil belgesi (aracın ruhsatı), süresi geçmemiş araç mecbur trafik sigortası, lpg yada cnn’le vasıtalar için tadilat sonrası alınması gereken montaj, tespit raporu ve gaz sızdırmazlık Raporu’dur.
Fren sistemi, direksiyon, farlar, yansıtıcılar, araç elektrik sistemi lastikler ve süspansiyon, şasi,  araçta bulunması gereken zorunlu ekipmanlar, egzoz emisyon ölçümü, ön ve arka koltuklar için emniyet kemeri kontrolü yapılır. 1

Otomobil Öğretmenliği tahsilimin ardından, Otomotiv Mühendisliği okuyarak kendi işletmemi kurdum. Otomobillere gönül vermiş bir birey olarak, bildiklerim hakkında insanlara yardımcı olup, bu görüşteki kişilerle yol arkadaşlığı yapmak için SON VİTES YOLA ÇIKTIM.

Yazarın Profili