1. Anasayfa
  2. Oto Teknik

Amortisör nedir, patlak amortisör nasıl anlaşılır?

Amortisör nedir, patlak amortisör nasıl anlaşılır?
Amortisör nedir
0

Amortisörler, bir otomobilin lastiklerinin aşağı ve yukarı hareketinin kontrolünü sağlayan önemli bir süspansiyon sistemidir. Amortisörler darbe emişini sağlasa da bu görevin büyük kısmını yaylar üstleniyor. Amortisörlerin ana görevi, aracın gövdesinin yoldan çıkmasını engelleyerek, yayların gerçekleştireceği aşırı ve dengesiz yaylanmayı kontrol altına almaktır.

Aracınızda seyir halinde gelen sesler bazı sorunların habercisidir. Geldiği noktayı bilemediğiniz durumlarda akıllara hemen ön takımlar gelir. Yoğun seslerin ve sertleşen arabanın habercisi olan amortisörlerin gerçekten patlayıp patlamadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Patlak Amortisör Belirtileri Nelerdir?

Aracınızla bir kasise girdiğinizde küt diye bir ses gelebilir. Bu durum yoğun bir şekilde karşımıza çıkan arıza belirtisidir.

  • Aracınız esnediği anda sağından solundan gıcırtı tarzında bir ses duyabilirsiniz.
  • Amortisörün altı kısmından yağ sızıntıları gözlemlenebilir. Aracın lastik bölümüne eğilip arka tarafı kontrol ederseniz bu incelemeyi kendiniz de yapabilirsiniz.
  • Seyir halinde araba kullanırken gezinme hissiyatı yaşayabilirsiniz.
  • Aracınızı elinizle esnetmek istediğinizde rahat bir şekilde esner. Sertlik sömürge sistemi devre dışı olduğundan kolay bir şekilde esnetebilirsiniz.
  • Özellikle yüksek hızlarda yola tutunma hissiyatının azaldığını fark ederseniz.
  • Araç yere basık bir görünüm sergiler.
  • Otomobil lastiklerinde içeriye ya da dışarıya doğru bir açı kaybı gözlemlenebilir.
Amortisör nedir
Amortisör nedir

Amortisörlerde yağ kaçırma, patlama gibi olmasını istemediğiniz durumlar gözlemlediğinizde mutlaka değişim yöntemini benimseyin. Bazı otomobil kullanıcıları değiştirmek yerine piyasada bulunan tamir yöntemini seçebiliyor. Bu durum görsel açıdan bir anlam ifade etse de işlevsellik ele alındığında ne yazık ki yapması gereken görevleri yerine getirmediğinden konforunuzda sorun teşkil ediyor. Mümkün olduğunca amortisörlerinizi çift bir şekilde değiştirme çabasında olun. Hatta 4’ünü birden değiştirmeniz sizler için daha yararlı bir sonuç verecektir. Unutmayın, her hangi birisinde bir arıza gözlemlediğiniz zaman aynı tepkimelere maruz kaldığından kısa süre içinde diğerlerinde de arıza oluşma ihtimali yüksek. Kaldık ki, sağlam tek bir amortisör takmanız diğerlerinin yıpranması nedeniyle araç dengesi üzerinde ciddi bozukluklara neden olabilir.

Otomobil Öğretmenliği tahsilimin ardından, Otomotiv Mühendisliği okuyarak kendi işletmemi kurdum. Otomobillere gönül vermiş bir birey olarak, bildiklerim hakkında insanlara yardımcı olup, bu görüşteki kişilerle yol arkadaşlığı yapmak için SON VİTES YOLA ÇIKTIM.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir