1. Anasayfa
  2. Otomobil Arızaları

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Akünüz sık sık bitiyor mu? Ne yapacağınız hakkında fikriniz yok mu? O zaman aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?
0

Akü bitmesi çok sık rastlanan bir durum olmasa da sürücüleri zora soktuğu bilinen bir gerçektir. Araçlarımızın tekerleklerini ve yakıtını nasıl kontrol ediyorsak aküyü de aynı hassasiyetle gözlemlememiz gerekir. Peki, akünün bittiği nasıl anlaşılır? İşinize yarayacak tüm detayları sizler için derledik.

Akü Bittiği Nasıl Anlaşılır? Başlıca Belirtiler

Akü Bittiği Nasıl Anlaşılır? Başlıca Belirtiler
Akü Bittiği Nasıl Anlaşılır? Başlıca Belirtiler

Akü bittikten sonra ciddi problemler meydana gelir. Azaldığını anlayabilmek son derece önemlidir. Akünün bittiği nasıl anlaşılır sorusunun pek çok farklı cevabı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Aracın farları giderek zayıflar.
  • Marşa bastığınızda cılız bir sesle karşılaşırsınız.
  • Başlatma düğmesi yerine araç anahtarını kullanmak zorunda kalırsanız.
  • Kontağı çevirdiğinizde tepki vermez.
  • Motorunuza elektrik gelmediği için dolayısıyla araç çalışmaz.

Akü Bitmesi Garanti Kapsamında Mı?

Aküler, üretim sorunu olmadıkça garanti kapsamında değildir. Ortalama akü ömrü yaklaşık 5 yıldır. İkinci el araba aldığınızda bu süre daha kısadır, dolayısıyla akünün en son tam olarak şarj edildiği tarihten aracın kullanımda olduğu süreyi çıkararak ortalama akü seviyesini hesaplayabilirsiniz. Akü boşaldığında, aracınızın aküsünün yeniden doldurulması gerektiğinden yetkili bir servise başvurmanız gerekecektir.

Akü Bittiğinde Araç Kapıları Nasıl Açılır?

Akünün doğrudan araç kapısında etkileyeceği alan, merkezi kilit sistemi ve uzaktan kumandadır. Bu nedenle araç aküsü bitmiş olsa bile kapı yine de anahtarla kolayca açılabilir. Araç kapısının kilidini açmak için araca tanımlanan acil durum anahtarını kullanabilirsiniz. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, aküyü başka bir araçta şarj etmeniz veya Yol Yardım ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Aküsü Biten Araç Nasıl Çalışır

Düz şanzımanlı araçlarda, akü takviyesine ek olarak, aracı boş bir aküyle çalıştırmanın “vurmalı çalıştırma” adı verilen başka bir yöntemi vardır. Ancak aracı bu şekilde itmek aracın debriyaj ve şanzıman sistemine zarar vereceği için önerilmez. Bununla birlikte, otomatik şanzımanlı araçlarda, işlem tamamen farklı olduğu için böyle bir prosedür çalışmayacaktır. Aküyü şarj edin veya başka bir iş aracından yol yardımını arayın.

Bu sayede akünün bittiği nasıl anlaşılır sorusuna detaylı bir şekilde değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın. Aşağıda bulunan yorumlar kısmından görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Gazi Ünivertesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Bir çok markanın Servis Danışmanı olarak başladığım yolculuğumda, önce Servis Sorumlusu daha sonra da Satış Sonrası Bölge Sorumlusu poziyonlarında görev yaptım. Gönüllük esası kapsamında deneyimlerimi, tecrübelerimi Vites.NET Güncel otomobil bloğunda paylaşıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir